Prípad Soumah by mala vyšetriť aj polícia

Autor: Sergej Danilov | 18.9.2012 o 11:01 | (upravené 19.9.2012 o 15:57) Karma článku: 12,89 | Prečítané:  4219x

Dôvod je prozaický. Okrem klubu FC Nitra o rasistických provokáciách zo strany hráčov Spartaka Trnava, ktoré mali vyústiť do skratového konania Seydouba Soumaha (facky, šliapnutie na protihráča, obscénne gestá) prehovoril už aj samotný guinejský futbalista, ktorý ich potvrdil a menoval aj konkrétne osoby. Existuje tu teda minimálne podozrenie na trestný čin hanobenia rasy.

Nemôžeme skrátka vidieť len excesy Soumaha, za ktoré sa ospravedlnil (šliapnutie na protihráča, facka rozhodcovi a protihráčovi a obscénne gesto fanúšikom Spartaka Trnava) a ignorovať rovnako dôležitú ďalšiu líniu celého prípadu.

Soumah prehovoril o rasistických nadávkach (zjedz mi banán, čierny skurvy...n, vráť sa naspäť do Afriky). Tie mal počas zápasu počúvať od hráčov Karhana, Čvirika a Čarnotu a hrubé urážky mu mal adresovať aj tréner Hoftych. Napriek tomu, že trnavský klub popiera takéto podlé a cielené ponižovanie Soumaha od svojich zamestnancov, polícia by mala vec vyšetriť, v záujme slovenského futbalu, aby nad ním neviseli žiadne tiene podozrenia. Boli totiž vyslovené závažné obvinenia na adresu konkrétnych osôb i pomenovanie skutku, ktorého sa mali dopustiť. Je známy čas i priestor. Vážnosť situácie je v tom, že tentokrát sa nemá jednať "len" o rasizmus fanúšikov, ale boli vznesené obvinenia na adresu hráčov a trénera, ktorí by mali byť vzormi. Ak to zostane nevyšetrené alebo len z polovice, ako potom chceme dosiahnuť vyššiu kultúru na štadiónoch?

Ani kauzy Terryho, Suareza a ďalších hviezd v Premier Leauge nevyšetrovalo len vedenie súťaže, v tomto prípade orgány SFZ.  Existujú aj ďalšie kompetentné úrady, ktoré konajú, u nás je takým polícia.  To, že nebol oznámený žiadny tr. čin, nie je dôležité.  Tr. poriadok v § 199 umožňuje, resp.  prikazuje začať trestné stíhanie aj bez oznámenia. V záujme prevencie a očisty slovenského futbalu od podobných káuz by mala polícia konať a prípad vyšetriť. Bol by to možno precedens v Strednej Európe a Slovensko by získalo kredit krajiny, ktorá nestrká pred podobnými prípadmi hlavu do piesku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?