Kauza Soumah: prvý prezident a prvý "whistleblowing"

Autor: Sergej Danilov | 16.9.2012 o 23:33 | (upravené 17.9.2012 o 0:09) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  2033x

Sobotňajšiu kauzu z 9. kola Corgoň ligy považujem za prelomovú v slovenskom ligovom futbale. FC Nitra je prvý futbalový klub, ktorý žiada vyvodiť dôsledky za rasizmus voči jeho hráčovi a Ján Kováčik je prvý prezident SFZ, ktorý vydal osobné vyhlásenie k situácii s tým, že ju chce a verme, že aj bude, spravodlivo riešiť.

Nitriansky klub vzniesol na svojom webe závažné obvinenia voči viacerým hráčom Spartaka Trnava, ktorí mali rasistickými urážkami ako "neger", "opica" atď. vyprovokovať guinejského legionára Seydoubu Soumaha k odozve v podobe skratových reakcií vedúcich k jeho vylúčeniu v zápase.

Nitriansky Klub sa svojho hráča zastal s tým, že jeho vylúčenie bolo dôsledkom ponižujúcich urážok tolerovaných hl. rozhodcom Marekom Mastišom.

Čo ďalej s touto kauzou?

Veľká zodpovednosť bude na orgánoch SFZ ( disciplinárka a komisia rozhodcov), ktoré by mali vec posúdiť komplexne, to znamená zistiť stanoviská tak Soumaha ako aj hráčov, ktorí ho údajne rasisticky urážali, a až potom vynášať prípadné verdikty o ďalšom osude Juhoafričana, ale i ďalších zainteresovaných, vrátane rozhodcu Mastiča, ktorý bol k týmto prejavom údajne hluchý, zato skraty vyprovokovaného Soumaha mu neušli.

Rasizmus aj vo verbálnej forme je na Slovensku tr. činom. Polícia ak ešte nezačala sama vyšetrovanie, tak robí chybu, pretože má konať ex offo. Na stránke nitrianskeho klubu boli vznesené vážne obvinenia. Ak polícia konať nebude, tak ako konajú v takýchto situáciách úrady v Anglicku, je tu pádny dovod obrátiť sa s podnetom na príslušné policajné riaditeľstvo prípadne Inšpekciu MV SR.

Na svoju obranu a pre rýchlejšie vyšetrenie prípadu by sa mohol hráč FC Nitra Seydouba Soumah obrátiť na políciu sám , prípadne s asistenciou svojho klubu a podať trestné oznámenie na protihráčov, ktorí ho rasisticky urážali. Minimalne takto sa dá v právnom štáte brániť, a minimálne takto sa bránia proti rasizmu hráči napr. v Premier league.

O futbale, rasizme a chuligánoch blogujem a sporadicky publikujem niekoľko rokov. Bol som pri kampaniach proti rasizmu organizovaných na ligových štadiónoch i turnajoch amatérskych futbalistov, kde rasová, národnostná i každá iná neznášanlivosť bola tiež odsúdená. SFZ, ULK, kluby, fankluby vydávali viackrát stanoviská odsudzujúce rasizmus (vždy išlo najmä o prejavy rasistickej časti fanúšikov voči hráčom), ale nepamätám si, že by sa takto aktívne zapojil do vecí prezident SFZ osobne. (Druhým dychom treba dodať, že svojím "whistleblowingom" sa o to pričinili v FC Nitra. Podľa mojej pamäte ide o jeden z mála, ak nie jediný slovenský klub, ktorý sa rozhodol verejne brániť svojho hráča pred rasizmom).

Zato si pamätám verdikty disciplinárky SFZ z posledných rokov, kde namiesto slova rasizmus používali pri rozhodnutiach všeobecný nič nehovoriaci termín "nešportové správanie" a finančné tresty bývali často, ak nie vždy, odpustené.  Pripomínam, že vždy išlo o kauzy, kde sa jednalo o rasizmus fanúšikov. Termín "nešportové správanie" alebo "hrubé nešportové správanie" okrem toho väčšinou poslúžil ako ideálna pokrievka, vždy dobre zakrývajúca hrniec s reálnym problémom, takže nikdy vlastne nemáte problém s niečím konkrétnym. Uvidíme, ako to dopadne tentoraz, ale Kováčik sa vo svojom stanovisku vyjadril vecne a jasne: "Osobitne chcem zdôrazniť, že nebudeme tolerovať prejavy rasizmu, a to kohokoľvek voči komukoľvek v slovenskom futbale".

K dispozícii je aj stanovisko Spartaka Trnava. Ten rasizmus svojich hráčov odmieta a vinu vidí v Soumahovi, ktorý vraj okrem nešportových faulov a zákrokov voči hráčom Spartaka provokoval obscénnymi gestami aj ich fanúšikov.

Zaujali ma niektoré vety z vyhlásení FC Nitra a FC Spartak Trnava týkajúce sa rozhodcu. Sú totiž veľmi protichodné. Takto jeho výkon videli v Nitre: "Výrazy ako ´neger,´´opica,´ ´banán´ sprevádzali každú komunikáciu hráčov Trnavy a rozhodcovia zápasu sa nečinne prizerali resp. počúvali a zrejme s tým vnútorne súhlasili."

A vo vyhlásení Spartaka Trnava sa tiež spomína rozhodca, akurát v inom svetle, resp. ako kvalitné alibi: "Správanie sa hráčov nášho mužstva v zápase deviateho kola Corgoň ligy medzi FC Nitra a FC Spartak Trnava bolo bez akýchkoľvek nešportových prejavov, o čom svedčí aj skutočnosť, že ani raz počas celého zápasu neboli na nešportové prejavy zo strany rozhodcov naši hráči upozornení. Nie je teda pravdou, že nitrianskych hráčov provokovali slovne aj fyzicky".

Všetko zlé je na niečo dobré. Kauza Soumah môže zvýšiť prah citlivosti v slovenskom futbale na obdobné javy a nastaviť isté mantinely, ak by sa nebodaj niečo také ešte zopakovalo. Lebo len tak sa civilizovaná spoločnosť odlíši od džungle a slovenský futbal získa kredit, že sa v takýchto situáciách nespráva ako pštros.

Zároveň, ak chceme mať kultúrnejšiu atmosféru na štadiónoch, nemôžeme tolerovať pri hráčoch to, čo kritizujeme na fanúšikoch. Veci treba pomenovať ( to sa zrejme prvý raz v histórii stalo Corgoň ligy stalo a preto sa prípad Soumah môže stať pozitívnym precedensom) a vyšetriť do dôsledkov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?