Koncepcia boja proti diváckemu násiliu 2012-2015

Autor: Sergej Danilov | 21.3.2012 o 7:30 | (upravené 21.3.2012 o 13:13) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  2406x

Odchádzajúce vedenie rezortu vnútra stihlo ešte pred voľbami rozbehnúť pripomienkové konanie k novej koncepcii proti diváckemu násiliu. Ukončené bolo 12. marca. Podstatné pripomienky mali úrad vicepremiéra Chmela a Ministerstvo školstva. Ich kvalita sa však líši. Kým Chmel chce do riešenia problémov s chuligánmi viac zapojiť aj SFZ a ULK, rezort školstva s tým pre istotu nechce mať nič spoločné.

Možno si poviete, načo sú vlastne koncepcie dobré, veď poriadok (aj na štadiónoch) je aj tak o konkrétnom zákone prípadne zákonoch a ich dodržiavaní. Nuž, podľa koncepcie je gestorom kľúčového zákona o športových podujatiach rezort školstva. Koncepcia mu v tejto súvislosti kladie za úlohu, aby dbal o kontrolu dodržiavania zákona a navrhol znenie jeho novely vo vzťahu k diváckemu násiliu.

Kým tu by sa odpor ministerstva školstva dal ešte pochopiť, tak v prípade odmietania vzdelávacích aktivít (ministerstvo školstva dostalo úlohu vypracovať projekty pre vzdelávanie členov usporiadateľských služieb, štátnych úradníkov i mládeže zo základných a stredných škôl vo vzťahu k diváckemu násiliu, prostredníctvom preventívnych opatrení) sa jeho "NIE" v rámci pripomienok pochopiť nedá. Snáď poľahčujúca okolnosť pre Jurzycových úradníkov je, že s nimi úlohy z koncepcie vraj vopred nikto nekonzultoval.

Záujem o vec prejavil úrad podpredsedu vlády pre ľudské práva. Koncepcia podľa neho nevyžaduje / neočakáva vyššiu participáciu Slovenského futbalového zväzu, Únie ligových klubov na jej cieľoch (napr. prostredníctvom preventívnych opatrení by mohli podľa "chmelovcov" zvýšiť informovanosť o problematike diváckeho násilia či vzdelávacie aktivity)

Viacero pripomienok dala Generálna prokuratúra. Za zmienku stojí jej odporúčanie sankcionovať športové organizácie a kluby, ktorých fanúšikovia sa dopúšťajú násilníckeho správania zákazom poriadať verejné športové súťaže na niekoľko kôl. Okrem toho na zváženie GP tiež dala, aby kluby boli povinné uhradiť štátu, obci či mestu všetky náklady na udržanie poriadku či už na štadióne ale i mimo neho.

Samotní autori koncepcie len opatrne konštatujú to, po čom volá aj verejnosť, ktorá sa nechce z daní skladať na zásahy voči chuligánom: "Dôležitou skutočnosťou, ktorou sa je potrebné z hľadiska bezpečnosti zaoberať, je otázka prítomnosti uniformovaných zložiek Policajného zboru priamo na športoviskách pri konaní športového podujatia".

 

Niektoré zaujímavé konštatovania z koncepcie 2012-2015

1. Agresívne správanie sa chuligánov má stúpajúcu tendenciu

2. Organizátori sa zameriavajú len na samotný priebeh podujatia, nie na bezpečnostnú stránku

3. S diváckym násilím pri športových podujatiach sú spojené konkrétne formy protiprávneho chovania, ako napríklad rasistické prejavy , poškodzovanie majetku alebo správanie ohrozujúce ostatné osoby na športoviskách alebo mimo nich, vrátane hlavných aktérov (hráčov alebo rozhodcov).

4. Dôvodom, že chuligáni nie sú vždy za svoje protiprávne konanie odsúdení (najmä v súvislosti s trestnými činmi extrémizmu súvisiacimi  s diváckym násilím) môže vraj byť dôkazná hodnota odborných vyjadrení pribratých znalcov. Koncepcia navrhuje vytvoriť nové znalecké odbory.

5. Koncepcia kritizuje organizátorov športových podujatí najmä za nedostatočný rozsah usporiadateľskej služby či neschopnosť urobiť stavebné úpravy / rekonštrukcie štadiónov tak, aby sa nimi eliminovali bezpečnostné riziká. Nie všetky športoviská podľa koncepcie spĺňajú bezpečnostné požiadavky. Pri organizovaní športového podujatia nie je možné, aby vznikali situácie, kedy príslušník usporiadateľskej služby nie je schopný zasiahnuť proti fanúšikovi, ktorý pácha rôzne výtržnosti.

6. Tresty za trestné činy či priestupky svojimi sankciami neodrádzajú od protiprávneho konania fanúšikov. (*Pokiaľ sa zákaz vstupu bude vzťahovať len na štadión, kde bol priestupok spáchaný a nie na všetky štadióny SR tak sa môže stať, že výtržník sa úplne vyhne trestu. Podľa momentálneho stavu ak spáchal výtržnosť na ihrisku súpera jeho klubu, vynechá max. 1 zápas za rok !  K tomuto opatreniu je však vhodné zaviesť povinnosť výtržníka hlásiť sa v čase zápasu "jeho klubu" na policajnom oddelení v mieste bydliska).

7. Spoločnosť vraj prostredníctvom médií vníma divácke násilie ako "jestvujúci jav, resp. fenomén novodobej spoločnosti, ktorý ostáva z ich pohľadu neriešený a neustále narastajúci".

8. Koncepcia vidí prepojenie niektorých chuligánov na extrémistické skupiny. Konštatuje to na základe hláseniu sa k rôznym ľudské práva potláčajúcim ideológiám či účasti na pochodoch a zhromaždeniach týchto hnutí. Medzi typickou trestnou činnosťou okrem útokov voči iným fanúšikom menuje aj rasistické prejavy. Podľa koncepcie je slovenská spoločnosť pri diváckom násilí málo informovaná o skutočných problémoch vzniku, nárastu a prepojenia s trestnými činmi extrémizmu.  

9. Čoraz viac mladých ľudí údajne chuligánstvo akceptuje ako módnu záležitosť, čoho dôsledkom je vraj zvyšujúci sa počet mladšej populácie medzi chuligánskymi a ultras skupinami. Podľa koncepcie je to reálny stav zloženia týchto skupín. (Osoby vo veku 14-20 rokov, patria medzi najrozšírenejšie a najohrozenejšie).

10. Koncepcia menuje konkrétne miesta organizovaných bitiek napr. v Žiline či Trnave a menuje aj najznámejšie chuligánske / ultras skupiny na Slovensku.

11. Pri organizovaní medzinárodných športových podujatí dochádza často k verejným prejavom voči iným národom, národnostiam a rasám, ktoré svojim obsahom podnecujú k hanobeniu a neznášanlivosti

12. Ako prílohu Koncepcia používa Správy SNSLP a OZ Ľudia proti rasizmu monitorujúce prejavy neznášanlivosti na futbalových štadiónoch.

13. Sila a organizovanosť chuligánov narastá vďaka internetu. Prostredníctvom internetu tiež verejne prezentujú názory založené na násilnom a nenávistnom základe.

14. Úlohou SIS je získavať, sústreďovať a vyhodnocovať informácie o extrémistických prejavoch a aktivitách radikálnych skupín tzv. športových fanúšikov, ktoré vychádzajú z rasovej, národnostnej, ideologickej, politickej, sociálnej alebo náboženskej nenávisti alebo nadradenosti. Relevantné zistenia z oblasti boja proti extrémizmu SIS priebežne odstupuje kompetentným príjemcom.

15. Inštitucionálne má boj proti chuligánstvu v rezorte vnútra na starosti odbor extrémizmu a diváckeho násilia úradu kriminálnej polície prezídia Policajného zboru.

 

*pozn. autora k bodu č. 6

 

Stručné hodnotenie

S viacerými závermi možno polemizovať. Osobne si napríklad nemyslím, že nové znalecké odbory výrazne ovplyvnia postihovanie chuligánov, aj keď rád sa nechám presvedčiť o opaku. Kým a ak teda vzniknú, možno by stačilo striktnejšie pristupovať k prejavom neznášanlivosti na štadiónoch. Zákony, ktoré to postihujú totiž existujú aj dnes. Čo treba, je určite zmena nastavenia sankcií , či už pri priestupkoch alebo trestných činoch, tak aby boli adresnejšie. Príkladov i možností je viacero. Koncepciu boja proti diváckemu násiliu 2012-2015 možno napriek niektorým nedostatkom označiť za pomerne solídny a komplexný materiál pomenúvajúci aktuálne trendy, nástrahy a výzvy v súvislosti s fenoménom diváckeho násilia ( presnejší termín je futbalové chuligánstvo hoci chuligáni sa objavujú aj v iných športoch). Akým spôsobom a ako úspešne budú čiastkové ciele koncepcie alebo všeobecný cieľ - postupná eliminácia  diváckeho násilia na všetkých úrovniach - napĺňané,  nie je len v rukách štátu ( ministerstvá, polícia, prokuratúra), ale aj spoločnosti - teda športových zväzov, klubov, fanúšikovských organizácií či mimovládnych združení. Len užšia a aktívna spolupráca týchto subjektov so štátnymi orgánmi aj na preventívnych a vzdelávacích programoch môže priniesť výsledky, ktoré chce dosiahnuť tento dokument.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?