Nespravilo "sa" to, alebo inak o kampani ÚLK proti rasizmu

Autor: Sergej Danilov | 14.10.2011 o 19:30 | (upravené 15.10.2011 o 16:18) Karma článku: 6,31 | Prečítané:  2613x

Po dlhých troch rokoch sa kampaň proti rasizmu a intolerancii vo futbale opäť dostala na najvyššiu úroveň. Naposledy tomu tak bolo počas celoeurópskej iniciatívy Akčné týždne FARE v októbri 2008, kedy podobnú iniciatívu v spolupráci s OZ Ľudia proti rasizmu vyvinul Slovenský futbalový zväz.

Heslo celoeurópskej inciatívy, do ktorej sa už vyše desať rokov každoročne zapojí asi tisíc iniciatív fanúšikov, klubov, amatérskych i profesionálnych líg, združení, škôl, obcí či rôznorodých menšín a migrantov.Heslo celoeurópskej inciatívy, do ktorej sa už vyše desať rokov každoročne zapojí asi tisíc iniciatív fanúšikov, klubov, amatérskych i profesionálnych líg, združení, škôl, obcí či rôznorodých menšín a migrantov.Farenet.org

Problematike rasizmu a obdobných prejavov na štadiónoch sa venujem na svojom blogu, publikovaním článkov a prispievaním do monitorovacích správ posledné štyri roky. Snažil som sa pravidelne upozorňovať na rôzne udalosti v rozpore s fairplay, sympatie s neonacizmom, útoky a urážky na adresu futbalistov, ktorí sa neprevinili ničím, len svojou odlišnosťou. Najmä farbou pleti.

Počas tohto obdobia aj predtým pravidelnej kritike takéto správanie podrobovalo aj OZ Ľudia proti rasizmu, o čom svedčí archív výstupov na webe www.futbal.rasizmus.sk i Správy o prejavoch rasizmu, nacionalizmu, antisemitizmu, neonacizmu a ďalších typoch intolerancie na našich štadiónoch za roky 2008 a 2009, 2010.

Preto si nemyslím, že relatívne zlepšenie situácie na štadiónoch od roku 2008 nastalo šibnutím čarovného prútika, ako by to mohlo vyznieť z niektorých článkov alebo videoreportáží, ktoré ste mohli vidieť alebo čítať včera a dnes ako výstupy z  tlačovej konferencie, kde Únia Ligových klubov a OZ Ľudia proti rasizmu odprezentovali spustenie spoločnej kampane s účasťou Filipa Šeba a Karima Gúedého.

Čiže nespravilo "sa" to, nezlepšilo "sa" to,  ale stálo a stojí to nemalé úsilie viacerých ľudí, organizácií, obhajovať hodnoty vzájomnej úcty a upozorňovať kompetentných na šírenie nenávisti. Preto som veľmi rád, že dnes sa tento stav po trojročnom vákuu snaží vylepšiť nová kampaň ULK s celoslovenským záberom.

A tiež ma teší, že zo strany tejto organizácie, ktorá riadi najvyššiu súťaž ochota urobiť ešte viac. Vrchol kampane v rámci Corgoň ligy sa chystá na budúci víkend počas jej 13. kola. Ak sa podarí na všetkých štadiónoch odprezentovať antirasistické transparenty, ukázať červené karty rasizmu a nechať kapitánov corgoňligistov prehovoriť s posolstvami podporujúcimi toleranciu k publiku, bude to výborné a užitočné...

bannerULK.jpg

zľava Alias Lembakoali, Michal Zálešák, Dušan Tittel, Filip Šebo, Karim Gúedé.

Treba si ešte počkať na prevedenie aktivít, aby nešlo celé úsilie do stratena.

Jediný tip do budúcnosti na udržanie tejto vysokej latky je zapojenie hráčov-ambsádarov z  ďalších klubov v regiónoch,  čo pomôže fanúšikom sa ešte viac identifikovať s kampaňou.

Chcem sa týmto blogom zároveň poďakovať ULK, klubom i hráčom vrátane Filipa Šeba a Karima Gúedého, že sa do takýtchto aktivít zapájajú teraz alebo, že tak urobia aj nabudúce.

Stálica: Turnaj BLMF drží zástavu

Turnaj Bratislavskej ligy v malom futbale proti rasizmu a intolerancii , na ktorého organizácii sa už štvrtý rok podieľam najmä ako PR manažér a člen organizačného tímu, doteraz suploval aktivity na najvyššej úrovni. Podporovali ho zvučné mená a to predovšetkým vďaka osobnosti veľvyslanca OZ Ľudia proti rasizmu a FARE pre futbal, bývalého hráča Púchova a Interu Bratislava Aliho Lembakoaliho.

Od roku 2008 turnaj svojou účasťou podporili napríklad Leonard Kweuke, Braňo Obžera, Juraj Piroska, Jozef Majoroš, Miloš Tomáš, Jozef Barmoš, Igor Chalupka, Tomáš Lojdl, Marián Tomčák, Marián Šuchančok, Vladimír Sendrei, Vojin Prole, Ladislav Pecko a mnohí ďalší futbalisti a hlavne ľudia.

Už v nedeľu 16. 10. 2011 prídu na IV. ročník Turnaja, ktorý sa bude prvý raz konať na "Mladej Garde", okrem približne 120-tich futbalistov aj tváre aktuálne kampane Filip Šebo a Karim Gúedé. Zavítajú na ihriská, kde si priateľsky i súťaživo spolu zahrá dvanásť rozmanitých tímov, vrátane hostí z Česka, Maďarska (posilnených o slovenskú menšinu), utečenci, Rómovia, futbalové osobnosti, výber fanúšikov slovenskej a maďarskej národnosti, výber cudzincov z celého sveta, futbalisti z radov židovskej menšiny, výber ULK pod vedením prezidenta Dušana Tittela, tím BLMF , hrajúci pod hlavičkou reprezentácie SR v malom futbale, ktorá onedlho pocestuje na ME v tomto peknom športe do Rumunska a samozrejme novinári, ktorý nastúpia za mediálny tím...

Teší ma veľmi , čo sa nám s Jozefom Václavom z BLMF a projektovými manažérmi futbalového FARE projektu v ĽPR, aktuálne s Michalom Zálešákom, podarilo dosiahnuť.

Ale nikde nie napísané, že tento turnaj bude pokračovať aj ďalej, keďže pravidelne nás stojí mnoho síl a energie ho zorganizovať na vysokej úrovni, i keď s pomocou viacerých partnerov a ľudí ochotných pomôcť sa nám to zatiaľ darí.

Preto budem vždy vítať, ak sa budú aktivity vyvíjať pravidelne aj na národnej úrovni ako je tomu dnes. Tým myslím na inštitúcie typu ULK, jej partnera UFA Sports, ale verím, že v budúcnosti sa pridá SFZ či ďalšie inštitúcie.

Želal by som si tiež, aby kampaň pokračovala ďalej aj po budúcom víkende. Najmä na školách, konkrétne besedami s hráčmi , ktorí budú schopní deťom povedať, že je dôležité sa navzájom rešpektovať, nech sme akíkoľvek a nech sme odkiaľkoľvek.

plagat.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?