Selektívna pamäť, slušní Íri a Guédé namiesto Kucku...

Autor: Sergej Danilov | 3.9.2011 o 17:52 | (upravené 4.9.2011 o 23:25) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  3433x

Anglickí reprezentanti tmavej farby pleti si zažili rasizmus v ďalšej z európskych krajín. Že to bolo Bulharsko, kde som sa pred 3 rokmi zúčastnil na jednej konferencii FARE a Bulharského futbalového zväzu, ma až tak neprekvapuje (na konferencii boli ultras jedného zo sofijských klubov, ktorí kritiku pomerne otvoreného neonacizmu na bulharských ligových štadiónoch nebrali vážne a čo sa týka zájmu klubových manažmentov, tak účastníkov tam bolo dokopy asi desať aj to polovica v priebehu diskusných príspevkov ľudí z UEFA a FARE odišla preč). Prekvapilo ma niečo iné...

Celoeurópska kampaň proti rasizmu a iným prejavom intolerancie FARE ACTION WEEKS 12.-25.októbra 2011 a jej tohoročný motív.Celoeurópska kampaň proti rasizmu a iným prejavom intolerancie FARE ACTION WEEKS 12.-25.októbra 2011 a jej tohoročný motív.http://farenet.org/default.asp?intPageID=7&intArticleID=2561

V článku agentúry SITA o útokoch na čiernych Angličanov (Walcott, Young, Cole a Smalling), ktorých sa zastali hviezdy Terry i Rooney sa spomína, že Angličania boli terčami rasistických opičích pokrikov aj v Madride (2004) a v Chorvátsku (2007).

O bratislavskej medzinárodnej hanbe z roku 2002 , keď v kvalifikácii o EURO 2004 vtedy Beckhamovci zdolali na Tehelnom poli slovenských reprezentantov 2:1 sa v texte nehovorí, hoci šlo o prípad z rovnakého súdka. A myslím si, že je dôležité pripomenúť si túto blamáž, keď početné skupiny "fanúšikov" na Tehelnom poli urážali opičími zvukmi vtedajšie hviezdy Albiónu. Pokuta  od UEFA mala byť cca 40 000 CHF, pretože Angličania sa urážať nenechajú. Nakoniec sa podarilo zmeniť pokutu na zápas proti Lichtenštajnsku bez divákov.

Preto kvitujem, že Robert Vittek ako kapitán reprezentácie v roku 2007 na pokyn SFZ vyzýval divákov pred prípravným zápasom s Francúzskom v Trnave, aby sa zdržali rasizmu. Aj keď možno namietať, že sa to celé dialo na popud obáv z prípadnej pokuty, predsalen treba túto iniciatívu hodnotiť kladne a možno by si do budúcna mohli z nej príklad vziať aj Bulhari. Za ich federáciu sa Angličanom ospravedlnil po zápase nemecký kouč Lothar Mathäus.

 

Gúedé proti Arménom namiesto vykartovaného Kucku?

Jedno nepochopím. Ľudia okolo webu Belasá šlachta, alebo priamo fanklub na jednej strane napíše po zápase v Ríme, že "Belasí gladiátori dobyli Rím". Asi niet sporu, že k tomuto úspechu výrazne prispel aj čerstvý reprezentant Slovenska a opora tímu ŠK Slovan Bratislava Karim Gúedé (jeho kvality už neraz v rámci spolukomentovania zápasov vyzdvihol aj ex-slovanista Marián Zeman).

Fanúšikovia Slovana stojaci za protestom proti podmienkam na štadiónoch súpera počas výjazdov sú však schopní ako kontrast s neriešením ich situácie napísať aj toto: "Opäť sa ukázalo, že papier znesie všetko a fanúšik je na Slovensku až na poslednom mieste. Hlavne, že vybavovanie občianstva pre novú akvizíciu z krajiny tretieho sveta išlo ako po masle..."

Čo nato povedať? Rovnako ako na transparent niektorých fans MŠK Žilina, na ktorom stálo "Gúedé ty nie si Slovák, v repre sa za peniaze nehrá" a vítali ním čerstvého držiteľa slovenského občianstva v ligovom dueli so Slovanom.

Ak nastúpi v utorok namiesto Kucku Gúedé , bude tam takýto transparent opäť?  Nie je to jeho autorom trápne? ( Pýtam sa, prečo fanúšikovia Žiliny nečakali s obdobným transparentom aj Nasťu Kuzminovú , keď na Olympiáde pre Slovensko vybojovala zlato?).

Zaujímalo by ma tiež, čo nato pán minister Lipšic, ktorého rezort Gúedému občianstvo dal, hoci sám minister by bol najradšej keby k nám migrovali len lekári a inžinieri a to najlepšie  toť tuto susedia zrejme z Poľska, Česka, Ukrajiny, Ruska (z Maďarska radšej nie, sú to síce katolíci, ale Maďari!!!). Ktohovie, možno aj Guede si bude musieť po kariére dorábať medicínu alebo STU - odbor motory na jadrový pohon, aby tu nedajboh mohol zostať, keď už je ten reprezentant...


Slušní Íri

Fakt, že v Írsku existujú viaceré aktívne kampane , napr. Show racism the red card ale aj ďalšie, promujúce toleranciu medzi ľuďmi rôznych kultúr a etník, najmä na školách a medzi deťmi,  (možno priestor aj pre šéfa Únie ligových klubov Dušana Tittela, ktorý nám ešte na jar oznámil, že ide robiť kampaň proti rasizmu besedami na školách a pokiaľ viem tak sa Tittelovi aj partneri ponúkli, ale treba niekde začať a prečo nie aj s Gúedém?) sa zrejme podpísal na fakte, že pri striedaní Gúedého za Kucku ani počas tých cca pätnástich-dvadsiatich minútach, čo bol na ihrisku sa na Karima neozvali žiadne opičie pokriky, hoci bol možno jediným černochom na štadióne. Je to zo strany írskych fanúšikov prejav úcty, vyspelosti, rešpektu a výchovy, ktorým by sme sa mohli tu doma inšpirovať.

 

PS1: A láskavo prosím tých čo dookola vyťahujú to stokrát prežuté o multikulturalizme... Toto s tým nemá vôbec nič spoločné, keďže ako nejakú ideológiu ho nikto nepropaguje ani nám nehrozí žiadna masová imigrácia. Ide len o to, aby sme sa k športovcom , ale i k sebe na Slovensku, chovali ako ľudia.

PS2: tí čo budete do diskusie vypisovať, že sa nehučí len na černochov, tak už vopred hovorím, že je rozdiel medzi bežným bučaním a húkaním, resp. opičími pokrikmi, ktoré sú urážlivým rasistickým a primitívnym prejavom. Alebo chcete tvrdiť, že Rooney s Terrym brániaci Walcotta, Colea, Younga sú klamári?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?