Extrémistu má usvedčiť znalec, pochybuje aj ministerstvo

Autor: Sergej Danilov | 5.7.2011 o 9:01 | (upravené 6.7.2011 o 1:19) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  2682x

Je známe, že radnica ani mestská polícia v Trnave nemajú záujem vyvodiť zodpovednosť voči svojmu zamestnancovi Mariánovi Mišunovi. Ten si za svoj prejav na marcovom mítingu krajnej pravice v Novom Bydžove vyslúžil trestné oznámenie od českého aktivistu Miroslava Kováča. Polícia začala trestné stíhanie vo veci. Či Mišuna obvinia, závisí od posudku znalca.

Sám Mišun označil trestné oznámenie za snahu falošných humanistov zviditeľniť sa. Šéf mestskej polície v Trnave i mesto Mišunovi kariéru a vystúpenia na mítingoch Ľudovej strany Naše Slovensko či Slovenskej pospolitosti tolerujú. Nedávno sa náčelník trnavských mestských policajtov Igor Keleši pre TA3 vyjadril, že Mišuna prepustí, len ak bude z niečoho obvinený. Podľa Kelešiho je Mišun vzorný policajt.

Trestné oznámenie aj s doslovným prepisom Mišunovho prejavu z Nového Bydžova už má vyše mesiaca v rukách prokuratúra aj s políciou. Odstúpil jej ho krajský štátny zástupca z Hradca Králové. Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia, Mišuna však zatiaľ neobvinili:

"Čakáme na posudok znalca z historického ústavu Bratislava, ktorý určí, či konkrétne vyjadrenia spĺňajú skutkovú podstatu uvedeného  trestného činu. Až po doručení znaleckého posudku a preštudovaní posudku  môže polícia obviniť konkrétnu osobu," povedal hovorca polície v trenčianskom kraji Pavol Kudlička 27. júna.

K výrokom Mišuna o Rómoch ako o asociálnych cigánskych parazitoch, pracovných táboroch či nútenej sterilizácii Rómov sa má vyjadriť znalec na históriu. Na otázku prečo potreboujú znalca a prečo práve z hitorického ústavu SAV Kudlička odpovedal: "V danej inštitúcii  pracuje pracovník , ktorý je schopný  sa vyjadriť  k problematike trestného činu  hanobenia národa, rasy a presvedčenia."

Zvláštnym sa teda v Mišunovom prípade môže javiť, že hanobenie Rómov má posudzovať historik a nie špecialista na moderné extrémistké či krajne pravicové skupiny a strany, ktorý pozná politickú kariéru Mišuna ako predsedu (na niekoľko pokusov zrušeného) miestneho odboru Matice slovenskej v Púchove, člena ĽS NS  či Slovenskej pospolitosti.

MV SR okrem toho v jednom z posledných textov o extrémizme, o ktorom sa dočítate o pár riadkov nižšie, píše o znalcoch ako o slabom mieste v konaniach proti extrémistom. "Je nutné vytvoriť znalecké obory v zozname znalcov a zabezpečenie dostatku odborných znalcov."  Podľa MV SR polícia využíva odborníkov z rôznych oborov, najmä histórie na symboly vychádzajúce z II. svetovej vojny, ktorí sú spochybňovaní obhajobou na súdoch.

 

Znalec stačiť nemusí

Ministerstvo vnútra po vyhodnotení koncepcie boja proti extrémizmu 2006-2010 a po schválení  novej koncepcie na roky 2011-2014 vládou zverejnilo na svojom webe text s názvom Boj proti extrémizmu by sa mal zintenzívniť. Okrem iného sa tam píše, že z praxe vznikla požiadavka na vytvorenie znaleckých odborov, ktoré by boli použiteľné na odborné posúdenie rôznych extrémistických znakov, symbolov a verbálnych ako aj písomných prejavov extrémistov.

Po novele trestného zákona, ktorá v septembri 2009 upravila postihovanie páchateľov za trestné činy súvisiace s extrémizmom má polícia problém s dokazovaním úmyslu. Podľa MV SR väčšina páchateľov nebola odsúdená z dôvodu nedostatočnej dôkaznej hodnoty pribratých znalcov. Problém, teda vytvorenie fundovaných znaleckých oborov podľa Natálie Hattalovej z MV SR riešiť ministerstvo spravodlivosti.

Bez ohľadu na novelu trestného zákona z roku 2009 je faktom, že znalci väčšinou extrémistom procesy alebo stíhanie príliš nekomplikujú. Dokazujú to aj prípady z minulosti. Známa kauza, kde znalec súd nepresvedčil, hoci o jeho posudok prokuratúra oprela obžalobu bol proces s majiteľmi obchodu obvinenými z propagácie nacizmu. Ich obhajca tvrdil, že rôzne neonacistické predmety nie je možné spájať s jeho klientmi, hoci každý vedel, kto v ich obchode nakupoval a niektoré zdroje uvádzajú, že sami majitelia patrili k prívržencom neonacistických skínov.

V roku 2009 zase posudok rovnakej znalkyne, Jaroslavy Roguľovej z historického ústavu SAV pre zmenu nestačil  na obžalobu Kotlebu za jeho pozdrav "Na stráž", resp. práve na základe tohto posudku prokurátorka Kotlebu oslobodila s tým, že pozdrav Hlinkových gárd nepredviedol na mítingu 14.3.2009 kompletný, tak ako bol používaný počas Slovenskej vojnovej republiky.

Je to určite o znalcovi?

Môžeme ale tvrdiť, že znalkyňa si robila svoju prácu zle? Nie je úlohou prokuratúry vyložiť posudok tak, aby sa vzťahoval na súčasné dianie a konkrétnych obvinených alebo obžalovaných ak sú naozaj "poslami nenávisti" alebo z nej profitujú? Ak ste na prvú otázku odpovedali nie a na druhú áno, tak by si mali so svojími ľuďmi robiť poriadok na polícii, prokuratúre a súdoch , lebo práve tam jazyk extrémistov často tolerujú.

A nech sa teda ministerstvá činia aj s vytváraním špecializovaných znaleckých oborov. Alebo sa potom aspoň prestaňme tváriť, že sa riadime zákonmi stíhajúcimi aj nenávistné trestné činy "extrémizmu" bez použitia násilia (hanobenie, propagácia, symbolika, gestá), lebo rozhodnutia polície, prokuratúry či súdov v týchto prípadoch väčšinou len posiľňujú sebavedomie neonacistov (alebo napr. trestné stíhanie zastavujúce rozsudky okresného a krajského súdu v BB ohľadom kampane šéfa ĽS NS Mariána Kotlebu na župana BBSK z roku 2009, pre ktoré na podnet splnomocnenca pre rómske komunity podala ministerka spravodlivosti Žitňanská dovolanie na Najvyšší súd).

Keďže poznám aj niektoré ďalšie rozhodnutia, nie som optimista. Obávam sa, že aj po vzniku znalcov - expertov na extrémizmus budú štátne orgány i poškodení na slovník extrémistov stále rovnako žalostne krátki ako je tomu dnes, keď ťaháme za kratší koniec v takmer každej vážnejšej kauze.

 

(A teraz nemám na mysli pubertiakmi posprejované ploty hákovými krížmi čo je zlyhaním rodičov a prevencie).

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?