Zaujímavé rošády vo futbalovom Slovane

Autor: Sergej Danilov | 25.2.2011 o 0:26 | (upravené 25.2.2011 o 13:09) Karma článku: 10,62 | Prečítané:  10311x

Fúzatý transparent so smajlíkom "Alles gute Adi" na Hitlerove narodeniny (2007), založenie značky "Eighty Eight", ktorú propagovali poprední bratislavskí neonacisti na mieste vraždy Daniela Tupého (2006/2007),  tričká "88 - výnimočný klub, výnimočné jubileum" (2007), rasistické húkanie na futbalistov tmavej pleti (priebežne spolu s iným prejavmi intolerancie) či súťaž "o šifru Belasého žida" na letnom festivale fanúšikov belasých (2007). Aj toto okrem populárnych chorálov, nápaditej choreografie a frenetického fandenia je realita skupiny Ultras Slovan Pressburg (USP) za posledné roky. Jej súčasťou a podľa viacerých zdrojov aj jedným z rešpektovaných lídrov bol Tomáš Straka. Dnes nový viceprezident Slovana pre vzťahy s fanúšikmi. A bývalý šéf Slovana Dušan Tittel, ten si zase sadol do funkcie šéfa Únie ligových klubov (ULK) a okrem iných cieľov za prioritu označil aj boj proti násiliu a rasizmu....

Môže byť za angažovaním Straku aj "zúfalstvo" klubu, ktorý si povedal, že ultras skrátka neumravní nikto lepšie ako jeden z nich, najlepšie ich nepísaný šéf? Ako východisko možno chápať fakt, že z lídra ultras urobili viceprezidenta, teda osobu spoluzodpovednú za kultúru a bezpečnosť na štadióne. Pre túto vec však zdá sa zavreli oči nad javmi , o ktorých Straka ako jeden z lídrov minimálne nemohol nevedieť, keďže veľkú časť svojho života strávil v kotli na tribúne a cez médiá bola o viacerých excesoch informovaná aj verejnosť čiže aj klub.

Popri vyššie uvedených prejavoch neznášanlivosti a provokáciách (nerátal som žiaľ už zľudovené latentne rasistické pokriky, čo roky na futbale akceptujeme ), o ktorých som často písal aj na svojom blogu (nebudem ich tu linkovať, ale kto si prejde celý blog tak vám garantujem, že ich nemôže minúť) museli často lídri USP a neskôr aj fanklubu Belasá šlachta (vo viacerých prípadoch rovnaké osoby) hasiť tzv. priekaky horúcich chuligánskych hláv vo svojich radoch.

Okrem neúnavného, ale očividne len formálneho sa dištancovania od rasizmu a neonacizmu i výtržníkov, čo sa v kotli okolo Straku a Stanislava Kramariča (ex-šéf fanklubu Belasá Šlachta) vyskytovali treba uznať, že aká taká snaha obmedziť tieto prejavy (práve od vzniku OZ Belasá šlachta na konci roka 2007) bola. Aj úprimné rozhorčenie potom, čo vlastní fanúšikovia predvlani opľuli po jednom zo zápasov futbalistu Slovana tmavej pleti Dioga Piresa. Musím tiež podotknúť, že prezentácií neonacistickej symboliky , provokácií či otvorených rasistických prejavov od vzniku OZ Belasá šlachta ubudlo, avšak úplne nezmizli.

Už teraz som preto úprimne zvedavý ako sa Belasá šlachta so Strakom vo funkcii šéfa PR vzťahov a komunikácie s fanúšikmi zapojí do nového projektu ULK "Nie rasizmu, stop násiliu", ktorým podľa bývalého generálneho riaditeľa Slovana Tittela chcú spolu s políciou a fanklubmi zabojovať za lepšie prostredie na našich štadiónoch.

Čo bude s Ultras Slovan a Belasou Šlachtou bez Straku?

Fanklub jeho zvolenie do štruktúr klubu ocenil a privítal. Straka si v novej roli už zrejme len tak spontánne nevyzlečie "kvádro" :

 

ts3.jpg

foto: SITA via Profutbal.sk

...a aspoň v najbližšom čase nebude takto dirigovať kotol ako napríklad v lete 2009 doma s Mostarom:

ts1.jpg

foto: youtube.com

Čo bude ďalej s "ovečkami", ktorých bača prešiel na opačnú stranu končiara a oni mu zatiaľ zvončekmi veselo cengajú na slávu?

Po nedávnom valnom zhromaždení OZ Belasá šlachta (12. februára), kde už bol Straka ako zástupca vedenia klubu napríklad vôbec nie je známe, kto stojí za fanklubom. Predtým bola osoba, ktorá prezentovala názory známa verejne aj médiám. Bolo ich dokonca viac, najznámejší bol asi ex-predseda Kramarič. Momentálne má síce fanklub nový web, ale o štruktúrach a riadiacich osobách sa zatiaľ nič nedozviete.

Jedno z prvých rozhodnutí po prechode Straku do vedenia klubu a odchode Kramariča pravdepodobne tiež znamená viac anonymity pre členov fanklubu. Napríklad členské preukazy chce Belasá šlachta distribuovať len s číselným označením, pričom pre registráciu vyžaduje iba meno, mesto, prezývku na diskusnom fóre a príslušnosť k tzv. divízii (menšej skupine spolu organizovaných ultras).

Rozhodnúť o tom mala správna rada združenia, v ktorej predtým sedel (možno stále aj sedí) práve Straka:

"OZ BŠ totiž rozhodnutím Správnej rady a po dôkladnom právnom preskúmaní nebude evidovať osobné údaje svojich členov. Najpodstatnejším dôvodom pre toto rozhodnutie je platnosť zákona o ochrane osobných údajov (428/2002 Z.z.) a povinnosti pre naše OZ, ktoré zo zákona vyplývajú. Sme dobrovoľné združenie, nebudeme sa zaťažovať neužitočnými opatreniami, ktoré navyše môžu znamenať porušovanie zákona. Nechceme a nebudeme zákon o ochrane osobných údajov porušovať."

Paradoxne bol to zrejme práve Straka, kto toto rúško anonymity pred dnešným derby Spartak-Slovan narušil. Jemu osobne totiž museli jednotlivé divízie (skupiny) ultras pri preberaní vstupeniek odovzdať zoznam s menom, priezviskom i číslom občianskeho preukazu.

To že fanklub Straku rešpektuje svedčí o tom, že toto nariadenie z 20. februára prijal bez reptania (pozri opäť web Belasej šlachty a text Vstupenky do Trnavy).

Šk Slovan zrejme vie, prečo Strakovi dôveruje, keď mu zveril tento džob a tým pádom aj údaje, ktoré by v prípade výtržností , ale i propagácie XY vecí či hanobenia rasy mali (aspoň podľa zákonov) zaujímať políciu. Po jej väčšom angažovaní sa na štadiónoch kvôli zdvihnutiu bezpečnosti volal na svojej tlačovke šéf ULK Tittel.

Mohli byť kolegovia

Od 19.1. 2011 je Tittel šéfom Únie ligových klubov čiže sa so Strakom minuli.  V online rozhovore pre denník Šport už v novej funkcii dostal Tittel aj otázku ohľadom Straku a Kramariča.

OTÁZKA (krátené): Určite ste bližšie spolupracovali s vedením viacerých fanklubov Slovana, ale aká bola spolupráca s vedením Belasej Šlachty, Tominom Strakom, Stankom Kramaričom? Akí sú to ľudia? Ja si myslím, že je škoda, že sa im nepodarilo presadiť všetko, čo mali v úmysle dosiahnuť. Prečo už nie sú vo vedení tohto subjektu?

ODPOVEĎ Tittela: "V prom roku fungovania Belasej šľachty bola naša spolupráca výborná a tešil som sa, že priemerná návšteva na zápasoch Slovana bola 5000 ľudí v majstrovskej sezóne. Zlom nastal po zápase, kde Slovan oslavoval majstrovský titul a pozvali sme si SSC Neapol na čele s Marekom Hamšíkom. A to, čo sa udialo na štadióne po zápase, nás všetkých sklamalo. Ten, kto má skutočne rád svoj klub, mu nemôže takto ublížiť."

Pomerne chladná odpoveď. A to bolo už 31. januára 2011 čiže len necelý mesiac dozadu. Každopádne nie je žiadnym tajomstvom , že vzťahy ultras a vedenia klubu boli posledné mesiace na bode mrazu. Nie som si na dvesto percent istý, ale podľa dostupných informácií väčšinu jesene ultras bojkotovali (vrátane domáceho derby s Trnavou), minimálne chýbalo organizované fandenie. Vzťahy sa mali pokaziť po zápase Európskej ligy Slovan-Stuttgart, kde prišlo k výtržnostiam a medzi vlajkami sa objavila aj jedna s totenkopfom.

Zrejme sa v priebehu februára ako sa hovorí diali veci. Na lepšie časy sa totiž blýska aj podľa webu Ultras Slovan, ktorý linkuje oficiálny web fanklubu. Nachádzajú sa na ňom aj dva linky na videá z Youtube urážajúce černošského chlapca na Slovensku známeho ako Dede z reklamy na T-Mobile.

Tittel na tlačovke o projekte ULK a Asociácii profesionálnych futbalistov proti násiliu a rasizmu okrem iného uviedol aj tieto vety:

"Pokiaľ ide o prejavy rasizmu, aj proti ním budeme bojovať... Budeme chodiť na besedy do škôl, aby už malé deti pochopili, že nie je podstatné, či je niekto z Afriky, alebo z Európy, ale či ten človek je dobrý futbalista, alebo nie. Budeme ich učiť, že rasová neznášanlivosť a prejavy xenofóbie a rasizmu do našej spoločnosti nepatria."

Znie to dobre. Dovolím si na záver pár otázok. Bude teraz Straka, ktorý pomerne spontánne "zmenil firmy" chodiť besedovať s deťmi do škôl o škodlivosti rasizmu a hovoriť kamarátom z fanklubu, aby sa takýchto prejavov vzdali?

Bude to robiť preto, že nato vyzval dnes už jeho bývalý šéf Tittel, alebo to bude robiť lebo od malička chcel byť manažérom milovaného klubu a popritom odveky neznášal prejavy rasizmu a všetko s nimi spojené?

Od toho totiž výrazne bude, (ale nesmieme vynechať ani fankluby najmä Spartaka Trnava, DAC Dunajská Streda , MFK Košice či MŠK Žilina, ale v podstate všetkých klubov CL i I. ligy) závisieť celý projekt Tittela i ULK.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?