Lúskajme si spokojne naše tekvicové jadierka

Autor: Sergej Danilov | 12.12.2010 o 19:15 | (upravené 12.12.2010 o 19:42) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  3893x

Verejným hajlovaním, nacionalistickými sloganmi, napádaním  kaukazských prisťahovalcov či policajtov. Takýmto spôsobom cez víkend v Rusku nielen ultras moskovského Spartaka demonštrovali proti nedávnemu zastreleniu jedného spomedzi svojich vodcov v hromadnej bitke. Niečo podobné v podobných rozmeroch našťastie na Slovensku ani v Západnej Európe nemá obdobu...Zato my máme svoje malé tekvicové jadierka.

Bol som na poslednom jesennom kole na zápase ŠK Slovan- FK Senica (2:2) obhliadnuť si zblízka kamerový systém, ktorý zo zákona sníma tribúny i vonkajší obvod (aspoňa na Pasienkoch) štadióna.

Bol som totiž zvedavý ako systém funguje potom ako som sa v Športe dočítal o kritike bezpečnostného manažéra z Prešova a následnej pomerne ostrej reakcii firmy T-Com, ktorá kamery dodala na väčšinu štadiónov. Samozrejme, neviem to porovnať, ale podľa toho čo som videl na Pasienkoch, minimálne Slovan a polícia v Bratislave nemôže mať problém s identifikáciou výtržníkov. Tým pádom ani SFZ, ktorý má ich databázu zhromažďovať na základe podkladov od klubov.

Súdy už viacerých výtržníkov potrestali za výtržníctvo, problém je vraj opäť podľa bezpečnostného manažéra v Prešove Filipa  s ich identifikáciou - ale pri vstupoch na štadióny v iných mestách, teda pri prechode cez turnikety na vonkajších zápasoch. Riešenie je na širšiu diskusiu a uvidíme čo vzíde z rokovaní Únie ligových klubov a rezortu vnútra, ktoré však momentálne uviazli aj na odvolaní vedenia ULK.

...Keď som po 20 minútach odchádzal z riadiaceho centra kamerového systému, zostal som chvíľu sledovať futbal. Na protiľahlej tribúne, kde býva kotol postávalo len pár roztrúsených desiatok ľudí, žiadne choreo, žiadne organizované fandenie. Ultras Slovana (USP) zápasy svojho klubu momentálne bojkotujú. Vyplýva to zrejme z reakcie klubu po výtržnostiach na zápase Európskej ligy so Stuttgartom.

Slovan rýchlo prehrával 0:2. Začali pribúdať nespokojné pokriky na hráčov i na trénera od vlastných. "Babráci, magori , kto vás to učil", "hanba", "Jarolím domov",  boli z tých publikovateľnejších. Množili sa však aj vulgárne výroky a vďaka riedkej diváckej kulise muselo byť krikľúňov počuť až pri Poluse.

Lúskanie jadierok

Možno sa niekomu bude zdať malicherné, čo to tu riešim, ale veľké veci sa predsa skladajú z detailov. Asi 20 metrov odo mňa na Starej tribúne dvaja odhadom asi tridsiatnici začali vykrikovať "čierny k...t vráť sa do Afriky" , "ty neger skur...ý", atď..  Rasistické urážky sa týkali futbalistu Karima Guédého, ktorý si ich na Slovensku užil už pomerne dosť aj v minulosti. Na riedko zaplnenom štadióne urážky pílili uši. V tom sa Guédého v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd kým som premýšľal čo robiť zastala vedľa stojaca skupinka starších pánov: "Prestaňte, je to náš najlepší hráč momentálne".  Dvaja hulváti za hlučného frflania napokon prestali.. 

Tento postoj starších pánov veľmi oceňujem. Menej už však počínanie bezpečnostného pracovníka tzv. stewarda, ktorý stál asi 15 metrov od dvojice otvorene vykrikujúcej rasistické heslá k vlastnému hráčovi a hádajte čo urobil? Nič. Len spokojne za jedným zo stĺpov lúskal jadierka.

Možno nemáme s fanúšikmi podobné problémy ako Rusi , ktorí budú v 2018 hostiť MS, ale zato máme jadierka. Máme ich nadostač. Ich lúskanie zjavne dokáže prehlušiť aj ten najhlučnejší , najprimitívnejší a najnižší spôsob urážania hráčov. A tentokrát zrejme nešlo o členov ultras, keďže duely Slovana bojkotujú, ale tzv. bežných fanúšikov "bez ochrany" väčšej skupiny, ktorej by sa steward musel báť. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?