Lipšicov poradca: 400 rómskych komunít nemá problém s kriminalitou

Autor: Sergej Danilov | 16.11.2010 o 17:00 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  2050x

Vyplýva to z analýzy, ktorú si podľa poradcu ministra vnútra pre rómsku kriminalitu Milana Krajniaka nechal rezort vnútra urobiť. Netýkala sa vraj len území , kde sa nachádzajú rómske komunity (či už osady alebo sídliská v mestách), ale všetkých lokalít na Slovensku, aby si štát vedel zadefinovať problémové oblasti s kriminalitou. 

Milan Krajniak, poradca ministra Lipšica pre rómsku kriminalituMilan Krajniak, poradca ministra Lipšica pre rómsku kriminalituhttp://aktualne.centrum.sk/domov/politika/clanek.phtml?id=228950

Tie, ktoré sa týkajú rómskych komunít mapovali policajní špecialisti, ktorých je podľa  Krajniaka asi 230.

"Máme hotovú analýzu problému. Po celom Slovensku sme si vytipovali oblasti , regióny, body so zvýšenou mierou kriminality rôzneho typu - napríklad drogová trestná činnosť, prevádzačstvo, atď. Okrem iného aj to, čo by sme mohli nazvať problematika zvýšenej kriminality obyvateľov rómskych osád alebo rómskych komunít, pretože to nemusia byť len osady," podľa Krajniaka v mestách častokrát ide o jeden blok alebo jednu ulicu.

Sú vraj tri druhy lokalít

"Rozdelili sme si tieto lokality do troch kategórií. To znamená, že komunity s bežnou kriminalitou, ktorá sa nelíši od priemeru kriminality kdekoľvek na Slovensku. Potom sú to tzv. občasne problémové kriminality, kde tá kriminalita, konkrétne rušenie verejného poriadku je spojené s dátumom vyplácania dávok. A potom ide o trvale problémové komunity, kde sa obyvatelia nepretržite sťažujú na neustálu kriminalitu - majetkovú či násilnú."

Krajniak tvrdí, že rómskych komunít je vyše 1000. "Policajní špecialisti ich evidujú celkovo 1150. Z toho je približne 400 hodnotených ako bezproblémových, 530 ako občasne problémových a 220 ako problémových. Na tie problémové sa chceme sústrediť."

Viac si prečítajte v rozhovore Milana Krajniaka - "Farba pleti páchateľa ma nezaujíma", pre web Rádia Expres.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?