Otázky a odpovede o činnosti policajného prezídia v extrémizme

Autor: Sergej Danilov | 28.10.2010 o 12:31 | (upravené 28.10.2010 o 12:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  788x

Na otázky ohľadom činnosti špecializovaného orgánu "MISO" a vývoji koncepcie boja proti extrémizmu na roky 2011 až 2014 odpovedala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ SR. Odpovede sú z 24.9.2010.

 

1. Nastanú / nastali nejaké organizačné, technické, personálne zmeny v skupine MISO pri Policajnom prezídiu? Ak áno, čoho sa týkajú a prečo sa tieto zmeny udiali?  Kto je novým šéfom skupiny, aké má skúsenosti s oblasťou extrémizmu?

Vzhľadom na personálne zmeny je momentálne funkcia riaditeľa voľná. O otázkach organizácie práce ako aj počte pracovníkov rozhodne nové vedenie v dohľadnom čase.

2.   Skupina ma okrem dlhého názvu aj pomerne veľa členov z rôznych oblasti.  Bude sa to nejakým spôsobom meniť, narážam nato, či sa zredukuje počet jej členov aby bola napr. flexibilnejšia.

Po vymenovaní nového vedúceho, alebo vedúcej prebehne zasadnutie pracovnej skupiny. Členovia tejto pracovnej skupiny určia aj ďalšie spôsoby riešenia problematiky. V súčasnosti postupujú pracovníci podľa návrhu koncepcie prijatej na roky 2006 až 2010.

3.   Skupina sa doteraz stretávala približne raz za dva mesiace a nechodila napr. do terénu. Ako bude jej organizácia vyzerať pod novým vedením prezídia, ako často bude zasadať?

Je predčasné hovoriť o konkrétnom organizovaní činností členov tímu. Takýmito otázkami sa bude nový funkcionár intenzívne zaoberať. Je však veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti bude táto skupina pracovať aj v teréne.

4. "MISO" pripravuje aj novu koncepciu proti extrémizmu na ďalšie roky, ktorá sa bude schvaľovať o rok vládou. Poprosím vás o zverejnenie téz,  rámcov ktoré bude zahŕňať o lavicových a pravicových extrémistov, o účinnej stratégii ako proti nim postupovať. Načo konkrétne   sa koncepcia zameriava?  

Návrh Koncepcie boja proti extrémizmu na roky 2011 až 2014 vyplýva z Uznesenia vlády Slovenskej republiky. V súčasnosti prebieha pripomienkové konanie k jej finálnej podobe.

Cieľom koncepcie je prijať ďalšie opatrenia na ochranu občanov a spoločnosti pred protispoločenským konaním extrémisticky zameraných jednotlivcov, skupín a hnutí.

Koncepcia boja proti extrémizmu vychádza predovšetkým z konkrétnych poznatkov získaných v boji s extrémizmom. Určuje hlavné smery pre ďalšie zefektívnenie činnosti.

5.    Aká bude stratégia štátu v boji s extrémizmom? 

Ku konkrétnemu obsahu koncepcie bude možné poskytnúť podrobné informácie až po jej schválení vládou Slovenskej republiky.

6.      Čo sú najväčšie riziká momentálne vyplývajúce z extrémistov?

Medzi najväčšie riziká zaraďujeme zneužívanie sociálnych problémov v súvislosti s ekonomickou krízou osobami z prostredia radikálnych skupín.

 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý ústavný sudca Trimaj: Pri obštrukciách môže Kiska podať žalobu pre nečinnosť Danka

Všetko nasvedčuje tomu, že pri voľbe sudcov sa bude kalkulovať, hovorí.


Už ste čítali?