Babacar Niang (Spartak Trnava) ako William Gallas (Chelsea L.)

Autor: Sergej Danilov | 26.3.2008 o 8:35 | Karma článku: 9,93 | Prečítané:  4777x

Je nepríjemné sklamať dôveru. Dôveru klubu, ktorý nedá na svojich fanúšikov dopustiť. Vedenie Slovana Bratislava pri rôznych, nielen rasistických incidentoch, vždy svojich priaznivcov bránilo, hoci nemuselo...  Slovan odsudzuje rasistické pokriky na hráča Trnavy, považuje ich za dielo jednotlivcov. Jeho fanklub však rasizmus na adresu senegalského futbalistu ani len nechce priznať.

Na rozdiel od svojho vlastného fanúšikovského združenia, ktoré rasistický podtext pokrikov na Nianga odmieta, sa najslávnejší bratislavský klub vyjadril, že ho pokriky na hráča Trnavy ako aj ďalšie obdobné prejavy mrzia a nesúhlasí s nimi. 

"Zo Slovana sme dostali email, ktorý vítame. Bol reakciou na našu tlačovú správu, kde sme upozornili na rasistické urážky afrického futbalistu Trnavy od časti belasého publika," povedala Marcela Piloušková z OZ ĽPR.

Podľa Pilouškovej Slovan v emaili napísal, že s obsahom pokrikov sa nestotožňuje a rovnako ako ĽPR ich odsudzuje: ,,Klub sa od týchto konkrétnych prejavov dištancoval," dodala Piloušková.

O to prekvapujúcejšia je preto reakcia dnes už oficiálneho fanklubu Slovana, ktorý prejavy smerom k Niangovi nepovažuje za rasizmus. Vyberám z vyhlásenia viceprezidenta združenia:

"Nemožno poprieť, že prejavy nesympatií voči hráčom súpera sa objavili, ale takisto ako voči Niangovi, napr. keď fauloval, tak aj proti Barčíkovi, keď kopal rohový kop, a pod. Tieto prejavy nemajú žiadny rasový podtext, je to snaha hráča znervózniť resp. narušiť jeho sústredenosť na hru, čo možno považovať za celkom normálny prejav futbalových fanúšikov. Aj v anglickej lige, ktorá sa tak často dáva v oblasti vysporiadania sa s prejavmi rasizmu za vzor, tento víkend zaznelo mohutné hučanie na adresu hráča čiernej pleti Williama Gallasa, takisto však nešlo o rasovo motivované pokrikovanie a nikto to ani ako rasizmus nebral."

Pýtam sa. Nebolo by pre Belasú šlachtu, ktorá sa na vlastnej webstránke dištancuje od rasizmu, priznať, že ,,niektorí jednotlivci urážali Nianga a povedať, že takéto prejavy odsudzuje? Namiesto toho ponúkli absurdné spojenie prípadu Niang s prípadom hráča Premier League Williama Gallasa.

Aj "malé decko" pritom vie, že na Gallasa nerobili fanúšikovia Chelsea (za ktorú hrá mimochodom X černochov) rasistické hu-hu-hu, ale klasicky naňho bučali (ako na bývalého hráča Chelsea). Snaha spojiť tieto dva pojmy dohromady sa nie veľmi vydarila aj niektorým diskutujúcim na tomto a tomto fóre, alebo dokonca tomuto autorovi. Bolo to aj patrične komentované ďalšími diskutujúcimi.

Niektorí fanúšikovia Slovana na týchto fórach označili pokriky na Nianga za rasistické. Niektorí dokonca priznali, že sa za ne hanbili. Väčšina ich samozrejme v duchu ,,oficiálnej,, línie odmieta vydávať za rasistické.

OZ ĽPR na svojej stránke venovanej futbalu prinieslo vyjadrenia predsedov dvoch anglických organizácií bojujúcich proti rasizmu v anglických ligách. Ani predseda Kick it out  Piara Powar či šéf Football unites, racism divides Howard Holmes bučanie na Gallasa nenazvali opičími zvukmi, pretože ani nemohli.

V prípade Gallas totiž o rasizmus nešlo, narozdiel od niekoľkých ,,opičých útokov,, v prípade Niang.

Veľvyslanec ĽPR a FARE v boji proti rasizmu v slovenskom futbale Alias Lembakoali sa na margo "húkania" na Nianga vyjadril takto:"Myslím si, že tie prejavy, ktoré boli na tomto zápase sú veľká škoda pre futbal lebo derby akým je Slovan-Trnava malo byť skôr veľkým sviatkom futbalu, športu a nie diskrimináciou."

Rasistické pokriky na Nianga odsúdil vo včerajšom vydaní aj denník Šport. Označil ich za čierny bod kola :

"Zaslúži si ho tá časť belasého publika na Tehelnom poli, ktorá trikrát zborovo vydávala opičie zvuky na adresu senegalského stopéra Babacara Nianga v drese Spartaka. Jasné rasistické húkanie je v rozpore nielen s ľudskou dôstojnosťou a s vyhlásením SFZ, ale aj samotného občianskeho združenia Belasá šlachta na jej internetovej stránke," napísal včera denník Šport. 

Je potom až komické, ale zároveň zrejme logické, ako zanovite odmietajú "združení" priaznivci priznať, že časť z fanúšikov belasých (netvrdím, že členovia združenia) rasisticky Nianga urážala.

Pripomína mi to konanie malého dieťaťa, ktoré má problém, priznať si zlyhanie pred dospelým. Tým dospelým je klub, ktorý do dieťaťa vkladá dôveru, že sa polepší. Opičie pokriky na súperovho hráča, hoci aj fauloval a najmä "zatĺkaciu" líniu, že nič také nebolo... by si mal klub so svojími fans vyjasniť. Alebo si máme zvykať na dištancovanie sa klubu a paradoxné ,,nič sa nestalo,, od fanúšikov?

...Sám som sedel v auguste 2007 na derby s Artmediou v Petržalke, keď mohutný kotol húkal na Karima Gúedého bez odozvy rozhodcu, hlásateľa, ďalších orgánov SFZ, klubu či polície. Rovnako tomu bolo aj v novembrový deň, keď bol Gúedé hosťom na Tehelnom Poli.

Mimochodom aj túto jar hrá Slovan na výročie narodenín Adolfa Hitlera (20.4. na Artmedii), čo vlani v Senci nedopadlo najlepšie, niekoľkí ultras sa tam vtedy "vytasili" s takýmto bannerom.

Delegát stretnutia 22. kola Corgoň ligy medzi Slovanom a Spartakom Štefan Olšavský povedal, že prejavy na adresu Nianga napísal do zápisu o stretnutí. ,,Jasne a zreteľne som počul len jedno hu-hu-hu, pretože na štadióne bol veľký hluk. Musím sa riadiť pokynmi. Bola to moja povinnosť dať to do zápisu, " povedal Olšavský. 

Disciplinárna komisia SFZ zasadá výnimočne dnes. Ak zápis o verbálnom rasistickom prejave na Senegalčana existuje, bude sa ním zaoberať. Túto informáciu potvrdil šéf diciplinárky Štefan Kridla, ktorý si o zápase zhromaždil viacero informácií. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikloš: Čudujem sa, že tandem SaS a Za ľudí nevznikol skôr

Exminister financií hovorí, že médiá bývajú k premiérovi hyperkritické.


Už ste čítali?