reklama

Extrémizmus - 2008

Minister vnútra Robert Kaliňák nedávno bilancoval rok 2008 na vlnách vysokej spokojnosti. Koniec koncov ako takmer všetci členovia kabinetu Roberta Fica. Kaliňák je nadmieru spokojný aj s oblasťou boja proti extrémizmu. Podľa neho jeho rezort bojuje dostatočne. Tvrdí, že sme na tom lepšie oproti okolitým krajinám. Pozrime sa, čo sa v roku 2008 v oblasti extrémizmu stalo. Na udalosti bol pomerne bohatý, ale zďaleka nepriniesol podnety len na jasanie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Bojovník proti extremizmu. Minister R. Kalinak.
Bojovník proti extremizmu. Minister R. Kalinak. 

KAUZA TUPÝ

Obrázok blogu

Polícia po vyše troch rokoch vo februári 2008 oznámila vypátranie údajných vrahov študenta Daniela Tupého, ktorého zavraždili na Tyršovom nábreží v Bratislave v roku 2005. Okresný súd v Bratislave na návrh prokuratúry obžaloval piatich útočníkov. Všetci sú z hlavného mesta. Minister vnútra Robert Kaliňák o páchateľoch pri ich vypátraní hovoril ako o záujmových osobách polície, ktoré vykazujú znaky extrémistických skupín.

R.Kaliňák oznamuje zatknutie údajných páchateľov. Neskôr v tv JOJ povedal, že neonacisti a podsvetie nie sú červená a biela, môžu sa prelínať: "„Mnohé extrémistické skupiny pôsobia aj v podsvetí. To nie je buď červená alebo biela, to sú veci, ktoré sa môžu prelínať."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chronológia kauzy Tupý.

KOMISIA PRE KOORDINÁCIU BOJA PROTI EXTRÉMIZMU 

Komisia vznikla za ministrovania Vladimír Palka. Jej presný názov vtedy znel "Komisia pre koordináciu postupu proti extrémizmu." Viedol ju Pavol Draxler, ktorý vzišiel z tretieho sektora. Potom ako prišiel do čela rezortu Robert Kaliňák fungovala len na papieri. V lete 2007 vznikol orgán, ktorý ju nahradil. Šéfom sa stal policajt, ktorý dnes už na svojom mieste nepôsobí. V roku svojho vzniku sa jeho komisia stretla len raz, v septembri 2007. 

Komisia má názov z 23 slov. "Multidisciplinárna integrovaná skupina odborníkov (MISO) zameraná na elimináciu rasovo motivovanej trestnej činnosti a extrémizmu zriadená pri medzirezortnom expertnom koordinačnom orgáne pre boj so zločinnosťou." Okrem dlhšieho názvu je tiež tvorená oveľa väčším počtom ľudí z rôznych rezortov, inštitúcií a tretieho sektora. Konsenzus a operatívnosť sú tak objektívne ťažšie dosiahnuteľné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 2008 oblasť extrémizmu prešla zo špecializovaného pracoviska na odbore boja proti terorizmu úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru (kam patrila od roku 2004) pod odbor, kde sa polícia venuje kriminalite mládeže. Šéfom komisie sa stala expertka Úradu Justičnej a kriminálnej polície.

V roku 2008 sa MISO trikrát stretla pod vedením dnes už jej bývalého šéfa a v októbri pod vedením novej šéfky. Odvtedy sa stretnutie neuskutočnilo. Od septembra 2007 sa podarilo vytvoriť jej štatút, rokovací poriadok a pracovné podskupiny zamerané napr. na monitoring/legislatívnu činnosť atď.. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Októbrové stretnutie bolo najkonštruktívnejšie, avšak podľa MVO vládne neistota, ako bude komisia fungovať v roku 2009. Na poslednom stretnutí sa napríklad expertná skupina dohodla, že prijať zákon o extrémizme bez zadefinovania pojmu extrémizmus nie je správne. Takisto sa zhodli, že správna forma v postupe voči extrémizmu po zadefinovaní pojmu bude prevencia, nie represia. V novembri 2008 však vláda aj v reakcii na udalosti zo zápasu DAC-Slovan schválila novelu trestného zákona, ktorá zavádza tzv. extrémistické paragrafy ako aj zákon sprísňujúci povinnosti organizátorov športových podujatí.

NOVELA TRESTNÉHO ZÁKONA TÝKAJÚCA SA EXTRÉMIZMU

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Schválila ju vláda s jednou pripomienkou právnických expertov tretieho sektora. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré novelu predkladalo, si na debatu s mimovládkami našlo čas až deň pred zasadnutím vlády. Po Rusku máme ako druhá krajina v Európe paragrafy proti extrémistom, v Rusku sú však často nasmerované nie proti desiatkam tisícov neonacistov, ale proti kritikom Kremľa.

Vďaka akceptovaniu pripomienky občianskych združení Občan a Demokracia, OSF či Ľudia proti rasizmu musí polícia pri držbe alebo rozširovaní extrémistického materiálu dokázať úmysel, že niekto ním chcel šíriť neznášanlivosť. Bez tejto úpravy by mohol byť stíhaný napr. vedec, novinár, právnik resp. ktokoľvek, kto pracuje s podobným materiálom, ale nemá ani najmenší úmysel šíriť nejakú ideológiu.

Novela nedefinuje pojem extrémizmus, ale pod "trestnými činmi extrémizmu" len taxatívne vymenováva doteraz známe trestné činy v oblasti rasovo motivovanej trestnej činnosti. Ak sa vo februári 2009 tento problém neupraví v parlamente, môže hroziť, že za extrémistu bude označený "bežný" rasista. Napr. čašník, ktorý neobslúži Róma, resp. sused, ktorý ho urazí.

Novela síce sprísňuje vo viacerých ohľadoch sadzby v tejto oblasti kriminality, avšak nerozširuje osobitný motív. Opäť, ak vo februári 2009 nezasiahnu poslanci v parlamente, prípady ako bola vražda Tupého nebudú tvrdšie a ľahšie stíhateľné ako doteraz. Osobitný motív sa dnes týka len rasovo, etnicky, národnostne, nábožensky motivovaných trestných činov z ktorých ani jeden nie je prípadom vraždy Tupého. Vražda Tupého sa stala z dôvodu "inej nenávisti" resp. "iného politického presvedčenia". Podľa právnika OZ Občan a Demokracia Petra Wilflinga si však rozšírenie osobitného motívu vyžiada širšiu diskusiu polície, prokurátorov, sudcov i politikov o zadefinovanie čo najpresnejšieho termínu.

Napríklad v Česku sa potrestá nielen ten, kto podnecuje nenávisť voči niektorému národu, rase, etniku, náboženstvu, triede, ale aj voči inej skupine osôb. Pod touto "inou skupinou osôb" si môžete predstaviť napríklad partiu bielych dlhovlasých študentov s gitarami, ktorých v noci na nábreží napadnú a jedného z nich nožom dobodajú.

Novela má aj pozitíva, sprísňuje viaceré trestné sadzby a zavázda pojem extrémistická skupina. To znamená, že ak bude útočníkov viacero, môže ich stihnúť vyšší trest. Trestné bude aj držanie a šírenie replík extrémistických materiálov, ktoré sa od originálov líšia len mimovoľne.

AD Novela:

http://www.sme.sk/c/4178357/prejavy-extremizmu-ma-potlacit-novela-trestneho-zakona.html

http://www.sme.sk/c/4181835/aktivisti-varuju-pred-novelou-proti-extremizmu.html

http://danilov.blog.sme.sk/c/172312/Teatro-s-extremizmom-alebo-ako-vyzera-systemova-praca-MS-SR.html

http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1169030

ROZPUSTENIE SLOVENSKEJ POSPOLITOSTI, občianskeho združenia

Oznámil ho premiér Fico, ktorý v roku 2008 verejnosti ako prvý tlmočil aj zatknutie maďarských extrémistov v Kráľovskom chlmci a tiež nenaplnené avízo o príchode ultra fans z Maďarska na zápas MFK Košice - DAC. Je otázne, či sú tieto udalosti hodné toho, aby ich okrem polície či ministra vnútra ešte komunikoval aj premiér. Chtiac-nechtiac tým dostávajú väčší význam, než v skutočnosti majú.

Slovenskú Pospolitosť - národnú stranu rozpustil Najvyšší súd v roku 2006 na základe podania OZ Ľudia proti rasizmu na Generálnu prokuratúru v roku 2005. Rozpustenie OZ Slovenská pospolitosť (OZ SP) sa technicky udialo za týždeň, tesne pred premiérskym stretnutím Fico - Gyurcsány.

Ministerstvo vnútra odmietlo, že išlo o politickú objednávku. Sťažnosti OZ SP označilo za komplimenty. Postup ministerstva spochybnili viacerí právnici. Podľa advokátky Márie Kolíkovej je otázne, či mohla SP upozorneniu ministerstva vnútra, ktoré predchádzalo jej rozpusteniu, aj vyhovieť. Dôvody rezortu vnútra spochybnili bez zámeru obhajovať činnosť OZ SP aj ďalší právnici.

Zdá sa, že rozpustenie OZ SP ním neotriaslo, skôr naopak. Naďalej fungujú všetky internetové stránky OZ SP aj internetový obchod. Tri dni nato ako premiér 14. novembra 2008 oznámil zrušenie OZ SP sa v Bratislave konal "Pochod za Slobodu" (pozrite si aj VIDEO), ktorého sa zúčastnilo niekoľko stoviek prevažne mladých ľudí. Pritom v roku 2007 sa na obdobnom zhromaždení s rovnakým dátumom, s rovnakými organizátormi v pozadí (na Hodžovom námestí) stretlo len do 30 ľudí.

Skúsenosti s rušením obdobných združení a hnutí v Nemecku dokazujú, že po rozpustení získavajú viac sympatizantov a členov ako mali predtým. Činnosť "oficiálne neorganizovaných" skupín nacionálnych socialistov resp. neonacistov môže potom štát zrejme aj zložitejšie kontrolovať.

NITRA: DVA POLÍCOU ZMARENÉ POCHODY, VERDIKT SÚDU V KAUZE STARÉ DIVADLO
 
Nitra je už dlhodobo centrom pôsobenia viacerých skupín nacionálnych socialistov (NS). Potom ako sa na ňu po útokoch na mladých ľudí zamerala v októbri 2007 ostrejšia pozornosť médií, sa situácia trochu upokojila. Ani medializácia napadnutí pred Starým Divadlom či v Starej pekárni (počiatočné nevyšetrovanie prípadov polícia a minister vnútra označili za taktiku) však mladých nazi skínov neodradila od aktivít v roku 2008.

V meste a okolitých dedinách je aktívne militantné NS hnutie Národný odpor Nitra. Ide o sieť buniek fungujúcich na báze "odporu bez vedenia" ktoré majú silné zázemie najmä v Česku, ale už aj vo viacerých slovenských mestách. Už v minulosti v meste zorganizovalo viacero pochodov pod zásterkou boja proti drogám, ale i proti homosexuálom. Dvom (májovému v spolupráci s mestom) pochodom v roku 2008 zabránila nitrianska polícia. 

Podarilo sa jej však aj jedno menšie faux pas. Jeden z pochodov vopred ironizovali neznámi recesisti. V meste vyvesili plagát upozorňujúci na "Nazi Gay parade" čím chceli parodovať "protidrogový" pochod neonacistov. Polícia kvôli plagátu začala trestné stíhanie, pretože v strede plagátu bol hákový kríž.

Obrázok blogu

V kauze napadnutia mladých ľudí pred nitrianskym Starým divadlom súd v decembri 2008 vyniesol verdikt. Páchatelia útočiaci obuškami pre nízky vek obišli s podmienkami. Hoci napríklad Róbert Benci, podozrivý z útoku na Hedvigu Malinovú, už bol pre napadnutie odsúdený. Video zo súdu si môžete pozrieť tu. Poškodený verí, že násilníci svoj čin oľutujú a poučia sa z neho.


TRENČÍN - ÚSPECH NÁRODNÝCH SOCIALISTOV PO NITRIANSKYCH SKLAMANIACH

Ďalší z pochodov ľudí z NS scény a sympatizantov Slovenskej pospolitosti bol zorganizovaný fyzickou osobou z Dubnice. V Trenčíne bol vodca S. pospolitosti, aj jeho pobočník. Po neúspechoch v Nitre musel tento nerušený pochod, ktorého sa zúčastnilo vyše sto ľudí, padnúť NS hnutiu ako náplasť.

VIDEO z pochodu v Trenčíne.

Pochod sprevádzal občiansky protest, v ktorom mali prevahu mladí antifašisti. Niektorí z nich sa však opili, zhromaždeným vulgárne nadávali a napokon ich musela predviesť polícia.

V roku 2008 vznikol aj blog Nepriatelia demokracie, ktorý zverejnil veľa zaujímavých informácií o pôsobení Národného odporu či Slovenskej pospolitosti. Činný bol aj blog Security-society org mapujúci oblasť extrémistickej i rasovo-motivovanej kriminality u nás doma i vo svete. Správa Amnesty International kritizovala situáciu Rómov, rasizmus aj policajnú brutalitu.

EXPORT DOMÁCEHO EXTRÉMIZMU

Kým o našich vlastných náckoch hovorili Robert Fico a Ján Slota (sám často používajúci extrémne, alebo ak chcete preexponované prostriedky komunikácie) ako o polobláznoch alebo šialencoch, Maďari podľa nich robia na Slovensko organizovaný export tých svojich. Premiér tvrdil, že Slovensko neorganizuje export fašizmu a radikalizmu, len deň predtým, ako exvodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba vystúpil v Litvínove s protirómskym prejavom. Kotleba bol v Česku v deň, keď Bratislavou pochodovalo niekoľko stoviek jeho súputníkov. V čase, keď Slovenská pospolitosť už nemala existovať...

Viaceré okolnosti, ako aj iné súvislosti, vedú nielen slovenských príslušníkov nacionálno-socialistických hnutí (aj keď motiváciou nie je fašizoidný revizionizmus) na "výlety do zahraničia" ako ich maďarských súputníkov. Pekne to vyjadril teológ Miro Kocúr na svojom blogu, fašizmus je nadnárodný.

Reexport si všimol aj komentátor denníka SME Marián Leško.

Kvôli Kotlebovi v Česku však premiér tlačovku nezvolával tak ako keď slovenskí policajti dolapili maďarských polobláznov v Kráľovskom chlmci.

V decembri bola v Budapešti koncertovať slovenská white power kapela.

Len pred niekoľkými dňami 70 nazi skínov z Česka a Slovenska v Brne napadlo policajnú hliadku, ktorá ich vyrušila pri hlučnej zábave. Pozrite si VIDEO s výpoveďou brnenského policajta, ktorý útoku neonacistov čelil.

Premiér Robert Fico by sa mal zmieriť s tým, že tvrdé jadro Ferencvárosu, Diosgyoru a ďalších klubov (sú v ňom ultrapravicoví radikáli) chodí na zápasy DAC, hoci nejde o klub na ich území a nejde o maďarskú ligu. Prezident Gašparovič by mu možno ako futbalový fanúšik mohol vysvetliť, že ultras "jeho" Slovana majú družbu s ultras z Brna a ultras Trnavy sa kamarátili/kamarátia s ultras Baníka Ostrava, resp. mali družbu s ultras z Poľska.

Ultrapravicovo sa prejavujúci futbaloví chuligáni, nacionálni socialisti alebo neonacisti. Ide o skupiny, ktoré nie sú totožné - hoci sa členstvá v nich vo viacerých prípadoch prelínajú - jednoducho migrujú. Migrujú po celej Európe. Z východu na západ, ale aj naopak. Cestujú najmä za koncertmi či pochodmi, dokazujú si tak spolupatričnosť k myšlienke nadvlády bielej rasy a demonštrujú svoju rastúcu silu. 

Tieto "výlety" sú obvykle sprevádzané výtržnosťami. Futbaloví radikáli sú špecifická kategória. Napriek tomu, že sa často prejavujú extrémne a niektorí aj extrémisticky, na koncerty alebo pochody chodia z ich radov len presvedčení neonacisti.

DAC - SLOVAN A ĎALŠIE ZÁSAHY POLÍCIE NA FUTBALE

Policajný zásah z 1. novembra 2008 počas zápasu v Dunajske Strede sa v tomto sumári ocitá aj preto, že oba fanúšikovské tábory majú vo svojich radoch skupiny inklinujúce k neonacizmu. Na zápasoch ligy či "repre" sú problémom skôr ich (verbálne, grafické) prejavy proti fair play, rasizmus, xenofóbia, antisemitizmus atď.., než páchanie násilia. Tieto praktizujú v rôznych podobách aj obe ultras skupiny - DAC-u aj Slovana. Nemôžu si teda nič vyčítať, či už doplnené o kamarátov z Maďarska, z Brna alebo bez. 

Minister vnútra Robert Kaliňák policajný zásah v DS obhajoval aj tým, že šlo o slovenský zápas na slovenskom území medzi slovenskými klubmi. Napriek tomu však bol postup polície (svoj podiel zodpovednosti nesú aj organizátor/obec/SFZ) v Dunajskej Strede výrazne spochybnený vo viacerých bodoch bývalým policajným vyšetrovateľom Jozefom Šátekom. 

Odhliadnuc od 50-tich zranených, pričom jeden z nich takmer prišiel o život, vyvolávajú otázniky najmä dve veci.

1. Polícia doteraz nezverejnila videozáznam, ako jej príslušníkov napadli fanúšikovia DAC posilnení o tvrdé jadro Ferencvárosu, ktorého príchod jej avizovali už vopred maďarskí kolegovia. A práve útok na policajtov mal dať podľa ich šéfov podnet na brutálny zákrok voči ultras DAC.

2. Otázkou tiež je, prečo sa policajti pohybovali od chuligánov DAC v asi metrovej vzdialenosti, v spodnej časti sektora, čím napätie medzi mužmi zákona a rowdies hodnú chvíľu gradovalo. Pozrite si video: 

 

Argument, že pri pochode zo stanice na štadión policajti viacerých slovanistov zatkli a niektorých aj obvinili je irelevantný ako paralela s tým, ako postupovali v sektore DAC. V tom slovanistickom sa totiž počas duelu policajti neobjavili ani raz, neprestriedavali sa, nepochodovali v metrovej vzdialenosti od ultras a nemohli tak vyvolať ani zlomok napätia, ktoré napokon prasklo na tribúne oproti. Do sektora slovanistov neprišli ani potom, čo z neho niekoľkokrát vyletelo viacero petárd.

Polícia by sa mala z tohto zápasu poučiť a ukázať video, že ju napadli. Ale hlavne upustiť od frontálnych zásahov, ktorými na základe kolektívnej viny trpia nielen futbaloví výtržníci, ale aj bežní ultra fanúšikovia horiaci len pre svoj klub.

Podobne ako v Dunajskej Strede sa nekoncepčnosť zásahov "na slovenských štadiónoch, na slovenskom území medzi slovenskými klubmi" prejavila v roku 2008 minimálne dvakrát a oba razy v Žiline. Hrala tam Trnava, potom Slovan. Namiesto spacifikovania výtržníckych skupiniek boli v oboch prípadoch (aj za použitia slzotvorného plynu) atakované kompletné fanúšikovské tábory Spartaka a Slovana. Tieto zákroky polície vyústili do listov ministrovi vnútra, sťažností na brutalitu policajných zákrokov a tiež do spoločnej petície zo strany, v skutočnosti silno rivalizujúcich fanklubov.

Násilie a prejavy extrémizmu z našich štadiónov pri takýchto plošných a najmä paušálnych zásahoch polície ťažko vymetie nový zákon týkajúci sa organizácie športových podujatí. Jeho zámer bol na svete už v roku 2005. Až tento rok ho schválila vláda a parlament. 

Zákon sprísňuje povinnosti pre organizátorov zápasov, zavádza (ale až od jesene 2009) kamerové systémy a povinnú evidenciu chuligánov, nerieši však postup polície pri zásahoch na futbale. Polícia bude musieť zabrať sama, aby sa z futbalu nestávali masakre ako naposledy v DS.

V Anglicku polícia koná po informáciách od tzv. spotterov. Tí sa infiltrujú medzi fanúšikov a inkognito vyhotovia záznam z ich protiprávnej činnosti. Polícia potom prichádza pre konkrétnych výtržníkov, ktorých vyvedenie zo štadióna a trojročný alebo doživotný zákaz navštevovania futbalu býva spravidla pre ostatných dostatočnou výstrahou.

Uvidíme, aké dopady bude mať pozmeňujúci návrh poslanca Rafaela Rafaja, ktorým v zákone dosiahol zákaz prezentovania modifikovaných vlajok cudzích štátov na slovenských ligových štadiónoch. Rafaj reagoval na zástavy s mapami Veľkého Uhorska. Či sa ale jeho pozmeňovák dotkne aj zástav Hlinkových gárd, ich rôznych úprav, koniec koncov aj uhorských symbolov, ale najmä aký bude mať efekt na "pokoj na štadiónoch" zatiaľ ťažko predpokladať. 

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

DOBROSLAV TRNKA MENOVAL v parlamente NEONACISTOV z radov ULTRAS

Generálneho prokurátora si do parlamentu pozvali koaliční poslanci branno-bezpečnostného výboru. Trnka na zasadnutí výboru odobril zásah polície v Dunajskej Strede a povedal, že je nesprávne ju v súvislosti s ním spochybňovať. Jeho výpoveď však mala pre udalosti v oblasti extrémizmu za rok 2008 aj iný význam. Dobroslav Trnka totiž v súvislosti s futbalovými ultras zverejnil v parlamente mená, ktoré polícia preverovala v prípade s vraždou Daniela Tupého, ktorou som tento sumár začal. "Sú to vysoko organizované bandy fašistických a polofašistických skupín, ktoré chcú na seba upriamiť pozornosť."

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Telegrafické "highlights" v oblasti extrémizmu a rasovo motivovanej trestnej činnosti v 2008:

1/Rasovo motivovaná trestná činnosť

- Napadnutý britský lekár (Bratislava).

- Rasisti napadli americkú basketbalistku (Košice). 

Obrázok blogu

- Neonacisti čo zaútočili na basketbalistku, napadli aj Rómov. Prísnejšie ich potrestať vraj nešlo.

- Podmienka za napadnutie študenta arabskej národnosti (Bratislava).

- Pobočníka vodcu Slovenskej pospolitosti Michala Laššáka Okresný súd v Bratislave zbavil viny pre nedostatok dôkazov. Čelil obvineniu, že v roku 2000 napadol v električke muža tmavšej pleti.

- Napadnutie politológa a prezidenta Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorija Mesežnikova vo februári. Pri útoku útočník vykrikoval, že nenávidí Židov. V júni bol páchateľ odsúdený za výtržníctvo a hanobenie národa, rasy a presvedčenia. "Dostal" rok odňatia slobody s odkladom na skúšobnú dobu v trvaní 2 rokov. IVO v tomto roku vydal štúdiu Národný populizmus na Slovensku dostupnú aj online.

- Nepríjemné stretnutie bratislavského rabína s poľskými kibicmi.

2/ Extrémizmus

- Dva útoky neonacistov na bratislavský mulitkultúrny rockový klub Obluda. Pri druhom bol obvinený aj Rastislav Rogel. Dabingový herec spájaný s rasistickou kapelou Krátky proces. V jednom z prípadov čelia obvineniam aj prevádzkári klubu. Útočníci im spôsobili zranenia, na klub zaútočili o štvrtej nad ránom. Osadenstvo klubu tvrdí, že sa muselo útoku brániť.

- Stále beží súdny proces (vyše dvoch rokov) s konateľmi firmy Runa sro, ktorí sú obvinení z propagácie fašizmu. Muži sú majiteľmi bratislavských obchodov s módou, ktorú vyhľadávajú aj neonacisti. Súd vypočul viacerých svedkov.

- Kauza Malinová. Nitrianski neonacisti, ktorých študentka označila za možných útočníkov síce prešli detektorom lži, nie je však jasné, ako boli formulované otázky. Advokát Malinovej Roman Kvasnica povedal, že mohli byť zmanipulované, keďže nebol k úkonu prizvaný.

Obrázok blogu

Hoci to s prípadom Malinová nesúvisí, šéf NBÚ František Blanárik detektorom lži prešiel bez toho, aby sa ho pýtali na jeho minulosť v ŠTB, hoci tá nedávno vyplávala na povrch zo zväzkov komunistickej kontrarozviedky. V kauze študentky sa tiež objavilo viacero "noviniek", spochybňujúcih postup polície. Napríklad bankomatová karta. Čaká sa tiež na verdikt Generálnej prokuratúry, ktorá prípad preveruje. Tá nedávno vyzvala na detekor lži aj Hedvigu Malinovú. 

 - Red Watch - zdokonalil sa internetový monitoring neonacistov zameraný na zbieranie informácií o tzv. nepriateľoch rasy. Tými sú podľa údajov na webovej stránke najmä tínedžeri sympatizujúci s rôznymi subkultúrami ako punk či reagge, ale tiež predstavitelia mimovládnych organizácií, napr. Nadácia Milana Šimečku. Neonacisti zo Slovenska na webovej stránke registrovanej v USA zhromažďujú mená, fotografie, adresy a telefónne čísla.

Súbor, ktorý sa dá z ich stránky voľne stiahnuť obsahuje niekoľko stoviek údajov o rôznych ľuďoch. Polícia sa nedávno pre TV Markíza vyjadrila, že stránku monitoruje. Minister Kaliňák Rádiu Expres povedal, že tento monitoring preverí extrémistcké oddelenie.

Pozitíva 2008:

- Posun v kauze Tupý. Polícia obvinila páchateľov, prokuratúra vzniesla obžalobu. Na ťahu je súd.

- Čiastočným pozitívom je obnovenie a fungovanie komisie na postup proti extrémizmu. Je však priširoká. Mala by sa častejšie stretávať a pružnejšie konať. Navyše nie je isté, či bude kontinuita, či zostane od septembra 2007 v poradí už druhá riadiaca osoba. Ciele a smer sú dobré. 

 - Čiastočne aj novela týkajúca sa extrémizmu (po akceptovaní pripomienky MVO). Treba ju však doladiť v parlamente, aby sa týkala najmä tých, ktorých sa má týkať. V parlamente by sa toho mali vo februári 2009 ujať poslanci, ak adresný boj proti extrémistom cítia úprimne ako potrebnú vec.

Negatíva 2008 

- Expresné rozpustenie Slovenskej pospolitosti - bolo by medzi pozitívami, keby sa nešilo horúcou ihlou a bolo riadne zdôvodnené, aby ho Slovenská pospolitosť nemohla napadnúť. Ak ľudia z SP náhodou v spore s ministerstvom vnútra uspejú na súde, bude to fiasko a zároveň posilnenie pozície pre ich organizáciu a jej sypmatizantov. 

Štatistiky. Polícia často pri štatistikách zdôrazňuje, že rasovo motivovaná trestná činnosť má len minimálny podiel na kriminalite ako takej. S výnimkou Anglicka (obeť sama určuje či šlo alebo nešlo o rasistický motív) čísla tohto typu tr. činnosti nikde nie sú vysoké. Súčasné štatistiky u nás však nedokážu zaznamenať napríklad násilie z dôvodu politického presvedčenia alebo inej nenávisti ani extrémizmus. Mnoho trestných činov tak nemusí byť nakoniec štatisticky zmeraných, mnoho z nich obete z rôznych príčin (obavy z páchateľov, nedôvera v políciu, obava z vlastnej kriminalizácie políciou, z nedostatočného právneho vedomia či vzdelania) nehlásia polícii. 

- Minister vnútra občas dehonestuje prácu MVO pracujúcich v oblasti extrémizmu slovami "chápem, že musia vykazovať nejakú činnosť". Za vykazovanie činnosti možno skôr označiť zatýkanie 13 až 15-ročných detí za hajlovanie resp. maľovanie hákových krížov namiesto zintenzívnenia školení policajtov a organizovaní prednášok policajtmi - expertmi na extrémizmus - na základných a stredných školách. Práve medzi mladými ľuďmi v čase puberty je potrebná prevencia a práve na školách budem veľmi vysoko hodnotiť aktívny výchovný prístup polície. Iniciatívne by mali byť aj školy a sami od seba pozývať expertov, ktorých im Policajné prezídium určite ochotne poskytne. Aj keď sa to priamo netýka výstupov policajných expertov na školách, v roku 2008 sa v marci uskutočnilo školenie policajtov v Senci za výrazného prispenia opäť tretieho sektora. Štyri dni aj v oblasti extrémizmu a futbalového násilia sa v rámci iného špeciálneho tréningu školilo asi 60 policajtov zo všetkých okresov. V porovnaní s rokom 2005, keď za prispenia ministerskej komisie na koordináciu postupu proti extrémizmu len ĽPR urobilo desať školení pre policajtov je to však málo. Spolu ich vtedy bolo až trinásť.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Občianske, antirasistické, antifašistické aktivity roka 2008

- Cez aktivistku združenia Občan a Demokracia Šarlotu Pufflerovú sa k razantnému postupu proti extrémizmu v spoločnosti prihlásila aj iniciatíva Verejnosť 2008 - Za slušnosť a zákonnosť.

- V roku 2008 vznikla aj Občianska inciatíva Nechceme sa prizerať, ktorá podnikla viacero aktivít nielen proti fašizmu a antisemitizmu. Najvýraznejšie vo verejnosti i v médiách zarezonovala akcia NIE fašizácii Slovenska.

- Viacero dokumentov pre verejnosť zhromaždujúcich prejavy neonacizmu a fašizmu na futbalových štadiónoch, monitoringy.

- FARE action week 2008 na Slovensku (eng) - vrcholy

- Antifašistický happening na pamiatku Daniela Tupého v bratislavskom Subclube.

- 13. kolo Corgoň ligy venoval SFZ boju proti rasizmu vo futbale.

- Turnaj BLMF futbalových hviezd proti rasizmu, ktorého sa zúčastnili napríklad aj reprezentant Branislav Obžera, či kanonier DACu Leonard Kweuke, video TA3. Fotogaléria.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznámka na Záver

Môžem s ministrom vnútra súhlasiť, že situácia s extrémizmom je na Slovensku momentálne stabilnejšia ako v ČR či v Maďarsku. Minimálne v roku 2008 to tak mohlo byť, najmä čo sa týka viditeľných hrozieb pre rómsku menšinu (Janov-Litvínov, vražda Rómov v maďarskom meste Pécs mohla mať rasový podtext, hoci polícia to odmietla). Kladne sa dá hodnotiť posun v kauze Tupý, kde Kaliňák vytvoril špeciálny vyšetrovací tím.

Môžem ministrovi uznať, že má na tomto stave zásluhu, hoci demokracia na Slovensku sa v roku 2008 vo viacerých situáciách dostala do polohy militantnej demokracie (zmarené pochody Národného odporu v Nitre, rozpustenie Slovenskej pospolitosti, extrémistické paragrafy, paušálne zásahy na štadiónoch).

Sme tiež momentálne možno menej liberálni k vonkajším prejavom neofašizmu ako Maďari či Česi. Legislatívu máme pritom porovnateľnú s Čechmi, dokonca tí ju majú presnejšiu. Čím to teda je, že sme v tom "boji proti extrémizmu" takí úspešní? Je to zásluhou pána ministra a pána premiéra?

Osobne si myslím, že nie. Antifašistické zákony bez policajtov, prokurátorov, sudcov nič neznamenajú a veľa silných rečí tiež nič. Čím hlbšie do vecí človek vidí, tým viac musí vidieť aj to, že väčšina z nich sa často robí pre efekt a raz nám môžu poriadne vraziť do temena ako bumerang. Dobehnú nás ako neonacistické trendy prichádzajúce z Nemecka a Česka s dvoj až trojročným oneskorením. Desivou otvorenou kartou ostáva Rusko a jeho sto tisíc náckov.

Situácia na Slovensku s extrémizmom (ak to tak máme volať, hoci sme doteraz poriadne nezadefinovali čo to vlastne je) v roku 2008 zrejme naozaj bola o čosi lepšia ako u susedov. Dalo by sa ale vymenovať x vecí, ktoré sú v protiklade s tým, aby to nešlo v roku 2009 k horšiemu. Za všetky stačí spomenúť vulgárneho nacionalistu Slotu, ktorý sedí "v protiextrémistickej koalícii".

Pravda je ale taká, že nie vďaka politikom ale napriek viacerým z nich, je tu situácia (aspoň) taká aká je. Nebyť tretieho sektora, ktorý intenzívne na tomto poli pracuje od začiatku milénia, nikdy by ste pán minister Kaliňák nedokázali za týždeň rozpustiť OZ Slovenská pospolitosť. Chýbali by vám argumenty, ktoré môžete použiť aj na súde ak príde k tomu. Pretože niekto na tých argumentoch a na jej rozpustení ešte ako politickej strany musel popracovať. A neboli ste to vy, ale tretí sektor, vami titulovaný ako "vykazovač činnosti." Boli to MVO kto napokon aj poskytol reálne podklady na zrušenie Slovenskej pospolitosti - Národnej strany. Vy ste však superšikovný. Všetko ste s premiérom zmákli za novembrový predgyurcsányovský týždeň.

V Maďarsku a aj v Česku majú jednu smolu a zároveň dôvod prečo možno trochu zaostávajú. A opäť to nie je o vás, o politikoch. Je to možno preto, že tam nebolo a nie je toľko odhodlaných mimovládok angažujúcich sa v tejto oblasti. Kto na Slovensku školil policajtov na extrémizmus? Kto písal knihy a publikácie? Kto organizoval semináre? Kto robil policajtom znalecké posudky? Kto poskytoval právnu ochranu obetiam útokov a organizoval rôzne vzdelávacie skupiny a monitoroval neonacistov? Kto robí osvetu v tejto oblasti?

Keby ste sa o to niekedy úprimne zaujímali, možno by ste dostali odpovede, kedy bol vyškolený posledný policajt na extrémizmus alebo kedy v poslednom období policajti rozpracovali iný prípad než priznanie 15 ročného hajlujúceho chlapca, že miluje len bielu rasu. Kedy ste pred súd postavili nejakú extrémistickú skupinu, ktorá násilne napáda mládež na uliciach len preto že je iná?

Kto tu vykazuje činnosť? A kto si pripisuje zásluhy iných?

Presvedčte nás v roku 2009, že vy nie. Zásluhy vám nikto nezoberie.

Sergej Danilov

Sergej Danilov

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Páči sa mi interakcia s vami a citát, že blogovanie je crackom novinára. Alebo novinársky crack?:-)POPULÁRNE ČLÁNKY: Reporting on extremist politicians Zoznam autorových rubrík:  FutbalPolitikaExtremInternetShowbizSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu