reklama

SFZ má v postupe proti rasizmu na futbale jasno, na webe

Na vynovenej internetovej stránke Slovenského futbalového zväzu sa nachádza dokument, ktorým sa SFZ ešte predvlani prihlásil k boju proti rasizmu a intolerancii. V júni 2006 ho podpísali bývalý šéf Ligovej komisie SFZ Vladimír Wänke (pre obvinenie z korupcie medzičasom odídený), podpredseda komisie rozhodcov SFZ Karol Marko a predseda komisie delegátov SFZ Jozef Chocholouš. A čo nám z toho vyplýva? (NA KONCI POSTU NÁJDETE LINK NA MONITORING ULTRAS SCÉNY V ROKU 2007 od Mateja Pavlíka, OZ ENOUGH a OZ ĽPR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

UEFA (Únia európskych futbalových asociácií/zväzov) plne podporuje 10 bodový program boja proti rasizmu na futbale od organizácie FARE (Futbal proti rasizmu v Európe).

FARE združuje európske antirasistické organizácie pôsobiace vo futbale, jej slovenským zástupcom je občianske združenie Ľudia proti rasizmu. A UEFA združuje okrem ďalších zväzov aj SFZ. Všetci sa riadia spoločnými pravidlami. UEFA dokonca FARE prispieva aj finančne.

Obrázok blogu

"CORE MEETING" FARE NAPOVIE

Prvý februárový víkend sa v Zurichu uskutoční koordinačný míting všetkých členských združení FARE, kde sa stanovia priority pre rok 2008. Slovensko tam bude zastupovať práve ĽPR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do Zurichu pocestuje aj Michal Riečanský, ktorý má v ĽPR na starosti práve futbalové projekty. Počas ročníka 2006/2007 Corgoň ligy sa podľa neho u nás neuskutočnil "FARE action week", ktorého súčasťou je známa kampaň Dajme rasizmu červenú kartu kedysi známa aj na Slovensku (2003, 2005). 

 V Európe sa však organizuje každý rok, vlani vo vyše 30 krajinách. ĽPR verí, že v spolupráci so SFZ sa kampaň tento rok podarí oživiť, keďže prejavy rasizmu, xenofóbie a diskriminácie sa napriek istým pozitívnym krokom urobeným minulosti opäť radikalizujú...

Obrázok blogu

UEFA už dávnejšie vyhlásila slovami svojho prezidenta Michela Platiniho nulovú toleranciu rasizmu. UEFA preto plne podporuje a spolupracuje na aktivitách s FARE. FARE vlani upozorňovala na viaceré extrémistické prejavy časti slovenských ultras, v tomto konkrétnom prípade z novembra 2007 (Slovan-Artmedia) Ultras Slovan Pressburg (USP). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

,,Opičie pokriky,, na futbalistu Artmedie, reprezentanta Toga narodeného v nemeckom Hamburgu Karima Guédého muselo počuť aj vedenie SFZ, predstavitelia oboch klubov, či na čestnej tribúne sediaci prezident SR Ivan Gašparovič.  

Obrázok blogu

  weltfussball.de

Rozhodca stretnutie napriek sľubom ani na chvíľu neprerušil a nespravil ani to najmenej - nevyzval usporiadateľa, aby rasistickú časť publika napomenul. Urážky na adresu Gúedého komentovali médiá, prezident SFZ vrátane komentátor zápasu STV2, aj denník Plus jede Deň.

FARE poukázalo aj na vyčíňanie USP vo Viedni (leto 2007, UEFA INTERTOTO CUP). Fanúšikovia Slovana prítomní vo Viedni podľa FARE rozprestreli xenofóbny baner : "Zdravíme Turkov a východných Nemcov Rapidu."  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

 a v Luxemburgsku. (leto 2007, UEFA INTERTOTO CUP)

Obrázok blogu

ŠK Slovan sa od rasizmu a neonacizmu viac ráz dištancoval, sľúbil realizovať opatrenia, ktoré z jeho tribún podobné prejavy ako aj násilné prejavy vykorenia.

Napriek tomu sa objavili opäť, a to napríklad na augustovom aj novembrovom derby s Artmediou a týkali sa práve útokov na Gúedého. 

Pre zmenu k výtržnostiam a antisemitským urážkam prišlo v septembri počas zápasu belasých v Trnave.

Zápas okrem vlny násilia sprevádzali aj opakujúce sa antisemitské urážky medzi oboma tábormi fanúšikov. Ani kvôli nim nebol prerušený zápas či uzatvorený štadión. SFZ v decembri udelil Trnave aj Slovanu finančné pokuty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obvinení z výtržností na štadióne boli štyria trnavskí fanúšikovia, informáciu o obvinených slovanistoch nemáme, pričom strety boli obojstranné.

Slovan v reakcii na násilnosti tvrdil, že asi 600 lístkov svojím priaznivcom predal na občianske preukazy, takže polícia by nemala mať problém ich legitimovať.

Bývalý aktívny člen tvrdého jadra Slovana, ktorý si neželá byť menovaný tvrdí: ,,to sa dá veľmi jednoducho obísť. Stačí keď pošlete kúpiť lístky kamarátov. Každý kúpi štyri a nemáte žiadny problém."

VISÍ IM PRED OČAMI NA WEBE

SFZ má na vlastnej internetovej stránke "zavesený" dokument, kde hlása, ako majú jeho orgány konať proti nešportovému správaniu sa obecenstva. Je to súhrn opatrení, ktoré si SFZ stanovil za cieľ dodržiavať.

Volá sa Intolerancia a rasizmus:

Operatívne postupy v prípade nešportových prejavov obecenstva počas stretnutí riadených SFZ v ročníku 2006/2007.

Ak dôjde k uvedeným prejavom, doporučujú sa klubom, rozhodcom a delegátom stretnutia SFZ nasledovné postupy:

  • 1. Náznaky nešportových prejavov obecenstva.

:Reaguje okamžite hlavný usporiadateľ pokynom k hlásateľovi, ktorý vhodným spôsobom vyzve divákov k slušnému správaniu cez rozhlas na štadióne.

  • 2. Opakované nešportové prejavy alebo hrubé nešportové prejavy obecenstva, prípadne pasívny postoj hl. usporiadateľa.

:Reaguje delegát stretnutia SFZ, kontaktuje hl. usporiadateľa (cez tel. spojenie alebo osobne)a žiada dôraznú akciu hlásateľa.

  • 3. Výzva hlásateľa nemá žiadúci efekt, nešportové správanie pokračuje alebo zasahuje rušivo do priebehu stretnutia alebo je mimoriadne urážlivé, či ponižujúce voči niektorým účastníkom stretnutia.

:Reaguje rozhodca. Pri najbližšom prerušení, vyplývajúcom z hry, kontaktuje osobne hl.usporiadateľa pri stredovej čiare hracej plochy a žiada dôraznú výstrahu, s upozornením na možné prerušenie stretnutia. Potom dá signál na pokračovanie v hre.

  • 4. Opatrenia, uvedené vbode3 boli neúčinné. Neprístojnosti pokračujú naďalej.

:Rozhodca prerušuje stretnutie, opäť kontaktuje hl.usporiadateľa pri stredovej čiare, žiada opäť rázny zásah poriadateľskej služby. Pri tomto rozhovore by mal byť prítomný už aj delegát stretnutia SFZ, ktorý pre tento prípad zíde z tribúny. Rozhodca a delegát stretnutia vyčkajú na akciu usporiadateľov, zhodnotia ju a až potom môže dať rozhodca pokyn na pokračovanie v stretnutí. Počas prerušenia nikto neodchádza z hracej plochy.

  • 5. Napriek vykonaným krokom nešportové prejavy opäť pokračujú.

:Rozhodca prerušuje stretnutie, informuje o tom kapitánov. Rozhodcovia a mužstvá odídu z hracej plochy do kabín. Delegát stretnutia iniciuje krátku poradu za účasti hl. usporiadateľa, zodpovedných zástupcov oboch klubov, prípadne vedúcich činovníkov iných zložiek, podieľajúcich sa na zabezpečení poriadku na štadióne. Dohodne sa konkrétny postup a vyčká sa na účinnosť opatrení. Delegát stretnutia potom v kabíne rozhodcov informuje kapitánov mužstiev o ďaľšom postupe. Treba vyčerpať všetky možnosti, aby sa v hre pokračovalo v športovej atmosfére. Hlásateľ musí upozorniť divákov na možnosť predčasného ukončenia stretnutia.

  • 6. Napriek vykonaným krokom, hrubé nešportové prejavy pokračujú.

Usporiadatelia nie sú schopní zvládnuť situáciu, ani za pomoci ďaľších bezpečnostných zložiek.

:Rozhodca opäť prerušuje stretnutie. Čaká na konzultáciu s delegátom stretnutia SFZ. Odchádza do kabín spolu z mužstvami. Tam, za prítomnosti delegáta stretnutia SFZ oznámi kapitánom, hl. poriadateľovi a zodpovedným zástupcom oboch klubov, že stretnutie predčasne ukončil. Delegát stretnutia SFZ potom mimo kabíny rozhodcov rieši ďaľšie opatrenia, zamerané na bezpečnosť všetkých účastníkov stretnutia. Rozhodca zásadné veci popíše do zápisu o stretnutí a v zmysle vydaných pokynov si to dá podpísať zodpovednými osobami.

Tieto pokyny rámcovo určujú postup príslušných delegovaných funk-cionárov SFZ a klubov. Sú v platnosti od začiatku súťažného ročníka 2006-07. Orgány Slovenského futbalového zväzu vyjadrujú presvedčenie, že všetci spoločne sme schopní dôslednými a energickými krokmi nešvár intolerantného, či rasistického správania z našich futbalových štadiónov odstrániť a pozvať tak na náš futbal len slušných divákov.

V Bratislave 30.06.2006 : V.Wänke v.r., J.Marko v.r., J.Chocholouš v.r. (predseda LK SFZ, podpredseda KR SF, predseda KD SFZ)

ROK 2008 - SKÚŠKA VZŤAHOV 

Organizácia FARE, ktorá bude začiatkom februára rokovať v ZURICHU o prioritách pre rok 2008 oznámila, že bude intenzívne sledovať viaceré zväzy vrátane SFZ a najmä to, ako aktívne pristupujú k riešeniu problematiky rasizmu, xenofóbie a diskriminácie v domácich ligách

SFZ bude mať možnosť vyjadriť svoj postoj k rasizmu spolupodieľaním sa na projektoch, ktoré FARE plánuje na tento rok.

V minulosti boli totiž na pôde FARE a najmä UEFA veľmi negatívne vnímané rasistické urážky počas októbrového kvalifikačného zápasu o ME 2004 Slovensko - Anglicko 1:2 (Tehelné pole, 2002) na adresu futbalistov Albiónu E.Heskeyho, A.Colea.

Podľa poriadku UEFA je minimálna pokuta za takéto urážky 30 000 švajčiarskych frankov. UEFA navrhovala až 60 000 švajčiarskych frankov čo bolo v tom čase až 1,75 milióna korún.

SFZ sa odvolal a pokuta bola napokon 20 000 švajčiarskych frankov + najbližší zápas s Lichtenštajnskom sme boli nútení odohrať bez divákov. Kritici hovorili o bartri - neoficiálne - teda o nižšej pokute za zrieknutie sa diváckej podpory.

Napriek tomu, že "opičie pokriky" na ich adresu vydávala len časť divákov, Slovensko utrpelo medzinárodnú blamáž, ktorá sa ešte v roku 2003 riešila v Londýne a "žehliť" ju museli prezident SFZ Laurinec s vtedajším generálnym sekretárom Dušanom Tittelom.

Je výborné, že kapitán "A" tímu SR Robert Vittek pred vlaňajším prípravným zápasom s Francúzskom v Trnave apeloval na divákov, aby sa zdržali rasizmu. Okrem Vitteka apelovali aj funkcionári SFZ.

Na druhej strane za tým cítiť možno strach z ďalšej možnej pokuty astronomickej výšky.

Iba takáto motivácia by bola zlá.

Ideálne by bolo, keby SFZ aktívne proti rasizmu vystupoval nielen po vlne kritiky z vonku či od médií, alebo pred "rizikovými" medzinárodnými zápasmi, ale sám od seba a pravidelne. 

Situáciu je treba podľa FARE a ĽPR riešiť v prvom rade preventívne a to kampaňami, školeniami delegátov, rozhodcov a tiež dodržiavaním disciplinárneho poriadku UEFA (článok 11) a FIFA (článok 55), ktoré hovoria o nešportovýh prejavoch veľmi jasne.

 A jasne sú určené aj sankcie. Cieľom týchto mechanizmov by nemali byť len tresty, ale riešenia ako už trestom predchádzať.

 Balík postupov a pravidiel proti prejavom rasizmu na štadiónoch si stanovil SFZ, prijal ich podobne ako ostatní členovia UEFA, FIFA a sám si ich zavesil na svoj web.

Stačí maličkosť. Riadiť sa nimi. 

Druhá časť rozhovoru s Danielom Milom (okrem iného aj o pripravovanej legislatíve v oblasti diváckeho násilia) sa na tomto blogu objaví najneskôr vo štvrtok. Ospravedlňujem sa za oneskorenie. Varí sa to, pečie sa to. Snáď vám ten rozhovor navarím do víkendu....

ULTRAS 2007:

Matej Pavlík, OZ Enough, OZ Ľudia proti rasizmu : Ultras 2007

Sergej Danilov

Sergej Danilov

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Páči sa mi interakcia s vami a citát, že blogovanie je crackom novinára. Alebo novinársky crack?:-)POPULÁRNE ČLÁNKY: Reporting on extremist politicians Zoznam autorových rubrík:  FutbalPolitikaExtremInternetShowbizSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu